VV a TOP 09 koaliční smlouvu schválily. Čeká se na ODS

Registrovaní příznivci strany Věci veřejné v referendu odsouhlasili koaliční spolupráci s ODS a TOP 09. Hlasovalo 3727 lidí, což je 22 procent zaregistrovaných sympatizantů. Pro vstup do vlády se vyslovilo 78,13 procenta hlasujících. Právě kladným výsledkem referenda podmiňovali Věci veřejné své zapojení do koaliční vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři TOP 09, ODS a Věcí Veřejných | Zdroj: ČTK

Radek John odmítá kritiku, že o koaliční smlouvě rozhodovalo pouze malé procento lidí, kteří se zaregistrovali: „O smlouvě bude za ODS rozhodovat 30 lidí, za TOP 09 30 lidí a za nás 3700.“ Podle předsedy Věcí veřejných se lidé, kteří v referendu hlasovali, podrobně seznámili se zněním koaliční smlouvy.

Možnost hlasovat v referendu mělo celkem 17 tisíc registrovaných lidí, kteří se zaregistrovali nejpozději v den voleb do Sněmovny. Strana tím chtěla zabránit spekulativnímu přílivu ‚véčkařů‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

O referendu Věcí veřejných mluvil v poledních Ozvěnách dne předseda strany Radek John.

Hlasování se ale neobešlo bez technických problémů. Strana ho musela v pátek zastavit kvůli zabezpečení před útoky hackerů. Některé sympatizanty také šokovalo, když označili v referendu ‚ne‘ a přesto se jim zobrazovalo, že hlasovali pro vznik vlády. Napodruhé ale hlasování fungovalo hladce. Na jeho regulérnost dohlížela notářka.

Vedení TOP 09 bylo při schvalování jednomyslné

Koaliční smlouvu podle očekávání už schválilo i širší vedení TOP 09. Výkonný výbor TOP 09 podpořil koaliční smlouvu jednomyslně. Výhrady se podle místopředsedy TOP09 Miroslava Kalouska neobjevily. V průběhu vyjednávání dokumentu totiž dávalo předsednictvo strany i její výkonný výbor svým vyjednavačům průběžný mandát:

„Vyjednavači nikdy z tohoto mandátu nevybočili a celkem čtyřikrát během jednání, ať už předsednictvo strany nebo výkonný výbor strany schválil dosavadní postup vyjednavačů. V okamžiku, kdy je dohoda na nejvyšší úrovni dojednána, potom hlasování těchto orgánů můžeme mít pouze formu ratifikace, formu ber-neber.“

Už se čeká jen na ODS

Čeká se, že ještě odpoledne koaliční dohodu schválí širší vedení ODS. Premiér Petr Nečas nečeká při jednání výkonné rady ODS žádná překvapení: „Předpokládám standardní politickou diskusi a očekávám, že výkonná rada velkou většinou návrh koaliční dohody schválí. My jsme dohodli kompromisní text a předpokládám, že ho schválí všechny tři strany.“

Strany mají smlouvu podepsat vpodvečer. Prezident Václav Klaus nový trojkoaliční kabinet jmenuje zítra.

Koaliční smlouva je velmi obsáhlá

Koaliční smlouva má 57 stran a zveřejněna zatím byla jen pracovní verze, která ještě musí projít korekturami. Podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Petra Nováčka je velmi obsáhlá a je na ní vidět, že byla psána narychlo:

Přehrát

00:00 / 00:00

O koaliční smlouvě mluvil na Rádiu Česko zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Petr Nováček.

„Tahle se od těch předešlých liší tím, že je velmi obsáhlá. Je asi dva a půl násobně tlustší než byla koaliční smlouva Topolánkovy trojkoalice a je několikanásobně obsažnější než byla koaliční smlouva Špidlovy vlády z roku 2002.“

Podle Nováčka je při četbě dokumentu lehké rozklíčovat, kdo kterou část textu psal. Zároveň je text kvalitativně velmi odlišný. Některé části jsou podle něj velmi přesné a odborné a jiné jsou naopak fádní a velmi obecné.

Petr Nováček, Martin Drtina, Alžběta Rákosová, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme