VV chtějí dát mladým učitelům příspěvek 180 tisíc korun

Vrcholní vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných by dnes měli podepsat koaliční smlouvu v oblasti školství. Odborná komise včera schválila návrh Josefa Dobeše z Věcí veřejných na zvýšení platů učitelů. Návrh předpokládá, že začínající učitelé dostanou náborový příspěvek až sto osmdesát tisíc korun. Rozpočet resortu školství by se totiž měl do roku 2012 zvýšit o 6,1 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola v Brně. Ilustrační foto.

Základní škola v Brně. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„My jsme odprezentovali kolegům podporu začínajících učitelů a minimální mzdu dvacet tisíc pro kvalifikované pedagogy v regionálním školství. Tato čísla ukážeme také s tím, že se chci ujistit, že 2,1 miliardy je trvalý závazek vlády, a naopak bude se navyšovat,“ řekl Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viceprezident Asociace ředitelů základního školství P. Němeček a poslanec za ODS W. Bartoš v poledních Ozvěnách dne.

Témat pro dnešní den je v oblasti školství hned několik. Dobeš také prosazuje, aby mladí absolventi pedagogických škol dostávali náborový příspěvek, který by jim měl měsíčně zajistit pět tisíc korun navíc.

Kdyby ale ze školství do tří let odešli, museli by potom poměrnou část příspěvku, který by měl celkově dosáhnout výše sto osmdesáti tisíc korun, vrátit. I začínající učitelé by tak měli mít ve výsledku minimální měsíční hrubou mzdu dvacet tisíc korun.

Peníze by se na to měly vzít díky navýšení rozpočtu pro resort školství. Ten by se měl nejprve zvednout o 2,1 miliardy korun. „O další čtyři miliardy pak v roce 2012,“ upřesnil poslanec za ODS Walter Bartoš.

Chce to systémové řešení

Podle učitelů by školství potřebovalo důslednější systémové řešení. „Každé zvýšení prostředků na platy vítáme. Myslím, že je potřeba ocenit snahu politiků, že si konečně všimli nízkého odměňování ve školství. Na druhou stranu se ale domnívám, že toto řešení, tedy náborový příspěvek, není řešením systémovým a už vůbec nejde o, jak píší některá média, zvýšení prestiže učitelů,“ řekl viceprezident Asociace ředitelů základního školství Pravoslav Němeček.

Příspěvek podle něj bude jen dočasným řešením, ale nebude dlouhodobě přitahovat učitele, kteří ve školství stále chybí. „Chybí tady prostředky, které by mohla škola poskytovat učitelům a školským pracovníků za zvyšování kvality výuky,“ podotkl Němeček.

Učitelé by se pak hlavně podle něj měli odměňovat převážně za kvalitu práce, nikoli jen za přibývající odučené roky. S tím souhlasí i poslanec za ODS Bartoš. „Absolutně s tím souhlasím a v budoucnu se budeme snažit to nějak modifikovat,“ řekl Bartoš.

Dobeš také řekl, že lídři stran musí potvrdit ještě podporu soukromých škol. „V tuto chvíli se naopak připravuje dvacetiprocentní škrtání vysokých škol. My to bereme téměř ve fázi likvidační. Je tam posílení asi tři sta padesát, čtyři sta milionů pro vysoké školy,“ dodal.

Řešit se budou i restituce

Vyjednavači se musí také shodnout na kariérním řádu učitelů nebo reformě vysokého školství. Otázky kolem školství by se ale měly dnes už jen dolaďovat. Alespoň tak to formulovali účastníci schůzky před zahájením jednání.

Karel Schwarzenberg (TOP 09) rozbaluje bombóny před prvním zasedáním sněmovny | Foto: Tomáš Adamec

Uzavřít by se také měla otázka památkové péče a vyrovnání s církvemi. Podle šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře by se mělo jednat hlavně o parametrech vyrovnání a o tom, že by se s církvemi měla opět otevřít široká debata. Podle Tluchoře by se měla otázka restitucí uzavřít ještě v tomto volebním období.

O tom, že je nutné tento rest státu vůči církvím vyrovnat, nepochybuje předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Musíme to dát do pořádku, neboť je to ostuda, že dvacet let po listopadu ukradený církevní majetek je pořád v úschově státu. Blokuje to celý vývoj na venkově a v jiných místech. Církev je poškozená a vytváří to nedobrou mezinárodní atmosféru. S tím musíme něco udělat,“ řekl Schwarzenberg.

Pracovat se na nich bude i na základě návrhů, které připravila bývalá vláda Mirka Topolánka. Té se nicméně nepodařilo dotáhnout restituce do konce. Návrh narazil na odpor některých poslanců. Věci veřejné, jak řekl jejich šéf Radek John, šly na jednání K9 s jiným, prý progresivním návrhem.

Veronika Malá, Monika Rybáková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme