VV chtějí sloučit zdravotní pojišťovny. ODS a TOP 09 jsou proti

Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dál pracují na překlenutí případných rozporů po schůzkách zástupců tří stran v odborných skupinách. Shoda už je například na určité formě školného pro vysokoškoláky, zrušení funkce ministra pro evropské záležitosti či na zavedení ekologického cla na výrobky škodlivé životnímu prostředí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnictví. Ilustrační foto.

Zdravotnictví. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Vyjednavači stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zatím zůstali v otázce zdravotnictví spíše v obecné poloze. Konkrétně zatím neřešili třeba otázku budoucího systému a fungování zdravotních pojišťoven. Zatímco například Věci veřejné prosazují sloučení současných deseti pojišťoven v jednu, ODS a TOP 09 jsou proti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček Do Světě o deváté.

Zdravotnický standart má podle Kristýny Kočí ze strany Věci veřejné zajišťovat jen jedna zdravotní pojišťovna. „My prosazujeme, aby v rámci zdravotního standardu, na který by měl mít každý pacient nárok ze svého pojištění, byla jenom jedna zdravotní pojišťovna. Zbylé, ať si konkurují v nadstandardu,“ řekla Kočí.

Myšlenku sloučení zdravotních pojišťoven podporují i sociální demokraté. „My si myslíme, že by bylo dobře, jestliže tady máme systém zdravotního pojištění, aby se tyto pojišťovny sloučily. Myslíme si, že vláda má možnost velmi rychle sloučit všechny zdravotní pojišťovny, jejímiž zřizovateli jsou státní instituce,“ potvrdil lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sloučit by se podle něj daly například Všeobecná zdravotní pojišťovna s pojišťovnou ministerstva vnitra nebo obrany.

Nebyla by konkurence

Pro sloučení zdravotních pojišťoven v jednu jsou i komunisté. „Volební program jasně hovoří o jedné zdravotní pojišťovně. Myslím, že bylo docela neštěstí, že jsme jich zavedli tolik. Proces to asi není jednoduchý, protože jsou to vlastně obchodní společnosti. Ale domnívám se, že cesta pomocí zákona bude. Z pohledu obchodního zákoníku to asi nebude jednoduché,“ řekl komunistický poslanec Miroslav Opálka.

Emergency | Foto: Tomáš Adamec

Tato obava je na místě, protože zásadně proti tomuto záměru jsou občanští demokraté. „My si myslíme, že je dobře, když je konkurence ve zdravotních pojišťovnách. Naopak je třeba zavádět ještě větší škálu služeb, které mohou tyto pojišťovny poskytovat. Domníváme se, že jedna pojišťovna by nevedla k hospodárnému nakládání s penězi daňových poplatníků,“ shrnul Petr Pleva z ODS.

A zásadně proti slučování zdravotních pojišťoven je i strana TOP 09. „To je cesta k zestátnění zdravotnictví, tak jak ho známe před rokem 1989. A nemůže vést k ničemu jinému, než postupnému snižování kvality a dostupnosti zdravotní péče. Jsme zásadně proti tomu,“ zdůraznil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Naopak jsme přesvědčeni, že v rámci stanovené spoluúčasti, kterou rozhodne politická reprezentace, mají pak jednotlivé pojišťovny dávat své nabídky klientům. A tím vznikne jistá, byť regulovaná, soutěž, která bude ku prospěchu pacientů. To, co navrhují Věci veřejné a pan Paroubek, to je jenom cesta zpátky k socialistickému zdravotnictví,“ dodal Kalousek.

Proti jsou i pojišťovny

Obavy ze slučování mají menší pojišťovny. Například ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky Karel Štein rozhodně není přesvědčený, že by to vedlo k zlepšování zdravotnických služeb. „Vytvořením jedné pojišťovny vlastně zmizí konkurenční prostředí a začne to stagnovat. My se domníváme, konkurenční prostředí vede ve svém důsledku ke snižování nákladů,“ podotkl Štein.

Podobného názoru je i výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Sloučením pojišťoven a vytvořením pouze jedné by se podle něj v žádném případě neušetřilo. „Když bude jedna pojišťovna a nebude tady konkurenční prostředí, tak se bude zdražovat i administrativa,“ podotkl.

„Jsem přesvědčen o tom, že vládu jedné strany už jsme tady měli. Také nemáme jednu banku, jednu stavební spořitelnu, tak si myslím, že jedna pojišťovna není to, co je na programu dne. Ale je to třeba politikům řádně vysvětlit. Navíc převod na jednu pojišťovnu by tak stál spoustu peněz,“ dodal Gajdáček.

Milada Richterová, Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme