VV chtějí spojit hlasování o veřejných zakázkách s důvěrou vládě

Věci veřejné slibují, že tažení proti korupci nevzdávají. Jejich zástupci představili návrh novely zákona o veřejných zakázkách a rozhodování o této normě chtějí spojit s hlasováním o důvěře koaličnímu kabinetu. Boj proti neprůhledným obchodům v rámci veřejných rozpočtů je jedním ze základních programových tezí této strany. Zákon počítá s větší kontrolou významných zakázek nebo třeba s tak zvaným panelem expertů, kteří by se k nim měli vyjadřovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Briefing ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského o stavu čerpání peněz z evropských fondů

Briefing ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského o stavu čerpání peněz z evropských fondů | Foto: Filip Jandourek

„Naše strana to vnímá, že se jedná o významný reformní zákon, tak proto to hlasování,“ odůvodňuje ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský požadavek Věcí veřejných.

Větší průhlednost do výběrových řízení chce novela zanést celou řadou opatření – například snížením limitů, větší transparentností, větším objemem uveřejňovaných dat, obtížnější možností manipulovat se zadáním zakázky vůči jednomu dodavateli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský vysvětluje v poledních Ozvěnách dne zákon o veřejných zakázkách

U zakázek za více než 300 milionů korun bude nutný oponentní posudek a měla by je schvalovat vláda. „Pro představu zakázek nad 300 milionů je kolem sta, sto dvaceti,“ přibližuje Jankovský.

Opozice i řada odborníků kritizují jako potenciálně korupční anonymní akcie. Jankovský však tvrdí, že tento problém zákon o veřejných zakázkách řešit nemůže.

„V rámci zákona o veřejných zakázkách to můžeme řešit pouze tak, že u akciových společností musí příslušný zadavatel uvést vlastníky, kteří vlastní více než deset procent akcií. A současně VV uvažují o tom, že by jednaly s koaličními partnery o návrhu zákona, který by zrušil možnost vydávání listinných akcií na majitele v České republice,“ upřesňuje.

Věci veřejné by rády dostaly novelu do červnového zasedání Sněmovny a prosadily její platnost od 1. ledna 2012.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme