VV do voleb samostatně nepůjdou. Některé členy chtějí vyslat na kandidátky Okamury

Věci veřejné nejdou do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Někteří členové strany se ale objeví na kandidátce hnutí Úsvit Tomia Okamury. Nápad prosadil na jednání špiček strany její šéf Vít Bárta. Jenže i mezi členy nejužšího vedení nenašel pochopení. Hned tři místopředsedové Věcí veřejných rezignovali a Bártův nápad nepodpořila ani jeho manželka Kateřina Klasnová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta a Kateřina Klasnová přicházejí 4. dubna k soudu

Šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta a Kateřina Klasnová přicházejí 4. dubna k soudu | Foto: Filip Jandourek

Spojení s Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury odmítla na jednání grémia strany Kateřina Klasnová proto, že zastávala opačnou vizi blízké budoucnosti VV. Podle ní byla stranická diskuze o dalším směru Věcí veřejných bouřlivá a ona sama kandidovat nebude. „Bohužel zvítězila druhá vize, která mi není blízká, tudíž ji mohu těžko obhajovat,“ shrnula Klasnová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším rozhodnutí Věcí veřejných mluvila Martina Spěváčková

Proti Bártově návrhu se postavili třeba i exmístopředsedové Jana Drastichová nebo Michal Babák. Ti prosazovali, aby se Věci veřejné ucházely o hlasy voličů na samostatné kandidátce. Babák je názoru, že lepší by bylo zariskovat. I za cenu, že by se VV do Poslanecké sněmovny nakonec nedostaly:

„Za posledních pár měsíců se Věci veřejné preferenčně vzchopily. Některé agentury nám přisuzují 3,5 až 5 procent. Chtěli jsme hrdě zabojovat. I za cenu, že se tam nedostaneme.“

Neztotožňuje se však s názorem Kateřiny Klasnové, že by jednání bylo nezdravě vyhrocené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl exmístopředseda VV Michal Babák

„Byl to klasický střet názorů, který velmi demokraticky vyústil v to, že jsme nakonec podpořili silný mandát našeho předsedy Víta Bárty. A abychom nezůstali v patové situaci, tak jsme jako místopředsedové rezignovali a nechali projít jeho myšlenky a jeho vizi,“ dodal k tomu Babák.

Zároveň doufá, že rozhodnutí rezignovat na funkci v této situaci bude stranou vnímáno pozitivně: „Nečekám, že se stane jakýkoli rozkol a jako člen Věcí veřejných budu podporovat tyto myšlenky nadále.“

Program a osobnosti

„Byl jsem proti tomu, aby VV kandidovaly společně s jiným subjektem,“ řekl Českému rozhlasu místopředseda Věcí veřejných a bývalý poslanec Petr Skokan. „Myslím si, že by bylo dobře, aby VV postavily svoje vlastní kandidátky.“

Vyvrcholením práce politické strany jsou podle něho volby, kdy voliči vystaví za snažení účet. „Pokud nebudeme samostatně kandidovat, tak se nikdy nedozvíme, jestli jsme to pro voliče dělali dobře nebo špatně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí VV komentovali jejich místopředseda a bývalý poslanec Petr Skokan a politolog Jan Herzmann

„Nejde mi o to, abychom se dostali za každou cenu do sněmovny. Jde o to, abychom v politice kontinuálně pokračovali,“ zdůraznil Skokan. „Můžeme v ní pokračovat na komunální, krajské úrovni a tak dále.“

Sociolog Jan Herzmann nevyloučil, že pokus získat voličské hlasy s pomocí jiného subjektu může vyjít. „Ale myslím si, že speciálně v případu Věcí veřejných to není velká výhra.“

„Důležité jsou osobnosti nejen špičkové, hlavní lídři, ale i to, jak bude obsazeno těch dalších 13 kandidátek v jednotlivých krajích.“

„Protože jeden lídr může vyhrát v jednom kraji, ale to na překonání 5procentní hranice nestačí,“ zhodnotil Herzmann.

Helena Šulcová, ČRo, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme