VV jednají o mandátu svých ministrů k církevním restitucím

Poslanci Věcí veřejných jednají o svém postoji k zákonu o církevních restitucích. Ve středu o něm bude znovu rozhodovat vláda a Věci veřejné stále mají o dohodnuté variantě majetkového vyrovnání s církvemi pochybnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecký klub VV už bez vyloučených členů | Zdroj: ČTK

Předseda nejmenší koaliční strany Radek John ale odmítl říct, s čím konkrétně ministři na jednání kabinetu půjdou. Kompromisy prý mají vznikat až u jednacího stolu.

„My vybavíme ministry mandátem k jednání variantami, které si my představujeme, jak řešit církevní restituce, vzhledem k poklesu ekonomiky. Ale chceme, aby ty naše návrhy jako první slyšeli koaliční partneři. Čili ta věc se bude odbývat na vládě a nechceme nic vzkazovat přes média.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji VV k církevním restitucím jsme v poledních Ozvěnách dne mluvili s předsedou poslanců TOP 09 Petrem Gazdíkem

Vládní vyjednavači už se s církvemi domluvili, že jim během 30 let vyplatí 59 miliard korun a vrátí zpět 56 procent zabaveného majetku. Financování církví státem by mělo skončit.

Věci veřejné mají připomínky hlavně k tomu, kde stát na vyplacení finanční náhrady církvím vezme.

Gazdík: Peníze se vezmou z rozpočtu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík považuje váhání Věcí veřejných s podporou zákonu o církevních restitucích za zádrhel; věří ale, že si v koalici ještě vše vyjasní.

„Věci veřejné připojily svůj podpis pod návrh komise pro církve a my příliš nerozumíme tomu, že když jednou něco podepíšete, proč teď najednou máme znovu o něčem vyjednávat. Církevní restituce se staly prioritou této koalice, dokonce Ústavní soud svým rozhodnutím nařídil vládě tu situaci řešit.“

„Otázka Věcí veřejných, kde se ty peníze vezmou, nám připadá hloupá. Je to stejné, jako kdybychom se ptali při přímé volbě prezidenta, která je teď aktuálním politickým tématem, kde se vezmou peníze na přímou volbu prezidenta. Vezmou se ve státním rozpočtu. Pakliže je to politická priorita, tak bude úkolem ministerstva financí ty peníze tam najít,“ prohlásil Petr Gazdík v Ozvěnách dne.

Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme