VV podmiňují výběr nového ministra školství změnou koaliční smlouvy

Výběr nového ministra školství se protahuje. Věci veřejné budou hledat nástupce Josefa Dobeše až poté, co si koaličními partnery vyjasní, kde školství získá peníze, aby se nemusely snižovat platy učitelů. Resort má podle plánu vlády letos ušetřit dvě a půl miliardy korun. Strana tak zřejmě nestihne navrhnout nového ministra do konce března, kdy skončí Josef Dobeš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební konference Věcí veřejných v Hradci Králové, Kateřina Klasnová, Radek John a Karolína Peake. | Foto: Filip Jandourek

Nejmenší koaliční strana bude po svých partnerech požadovat dodatek ke koaliční smlouvě. Podle šéfa strany Radka Johna bude nyní záležet především na koaličních partnerech a na tom, jak jednání s nimi budou probíhat. John si také nemyslí, že by se Věcem veřejným podařilo vybrat nového ministra do konce měsíce, kdy skončí Josef Dobeš.

Na dnešní výkonné radě strany podle Johna žádná jména nepadla. Jednalo se především o manévrovacím prostoru pro nového ministra.

John doslova řekl, že by nový ministr musel být absolutní šílenec nebo sebevrah, kdyby přijal nominaci na řízení tohoto resortu, aniž by byly předem vyřešeny jeho ekonomické podmínky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání výkonné rady Věcí veřejných a jejího poslaneckého klubu sledovala parlamentní zpravodajka Českého rozhlasu Milada Richterová

„Rýsuje se jediná možnost, pokud se nebudou škrtat platy učitelů. Bude muset být zápisné na školách, čili napřed musíme vyjasnit podmínky tak, abychom nenominovali kamikadze nebo sebevraha na elektrické křeslo,“ uvedl John.

Místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová odmítla, že by strana výběr ministra záměrně protahovala:

„Není to záviděníhodné křeslo, je to přímo elektrické křeslo. Je samozřejmě zapotřebí ty věci prodiskutovat s našimi koaličními partnery, ale nemyslím, že by se nějak paralyzoval chod ministerstva školství. Budeme se snažit situaci urychleně řešit.“

„Určitě se nebavíme o nějakém horizontu měsíců. Bavíme se o tom, že jsme si dali čas zhruba do příštího týdne, kdy bychom asi výrazněji řešili personálie. Teď jsme se bavili o tom, co na resortu nástupce ministra Dobeše čeká. Bude muset řešit jak problematiku evropských fondů, tak problematiku škrtu dvou a půl miliardy korun. Bude se muset řešit i určité politické směřování resortu, což je i na diskuzi s našimi koaličními partnery,“ dodala Klasnová.

Na další zasedání výkonné rady příští týden si Věci veřejné pozvaly také náměstka ministra školství Ladislava Němce.

'Šetří se všude'

Na Dobešova nástupce spadne řada problémů, kvůli kterým byl končící ministr kritizovaný i koaličními partnery včetně TOP 09. To připomíná i předsedkyně školského výboru, poslankyně za tuto stranu Anna Putnová. I oni jsou, jak řekla Rádiu Česko, na koaliční jednání připravení. O novém ministru školství má podle ní TOP 09 a Starostové jasnou představu:

„Chceme, aby to byl člověk, který umožní transparentní toky na ministerstvu školství. A to i v otázkách evropských projektů a individuálních projektů národních. Pokud takovou garanci od Věcí veřejných dostaneme, bude to velmi vážná nabídka, o které jsme připraveni jednat.“

„Pokud jde o úspory, šetřit se musí všude a ministerstvo školství má mnoho nekoncepčních projektů, které kdyby se začaly řešit, nepoznali by to ani učitelé, ani školství. Pro nás je rozhodující, aby na ministerstvo přišel někdo, kdo bude garantovat, že projekty, které jsou podezřelé, špatně organizované, které odvádějí peníze z ministerstva na účelové věci, nebudou pokračovat,“ dodává Putnová.

Josef Dobeš ze své funkce odešel, protože nesouhlasil se zkrácením rozpočtu svého resortu na letošní rok o 2,5 miliardy korun. Dobeš předal premiéru Petru Nečasovi svou demisi v pátek, z úřadu odchází 31. března. Resort bude mít během čtyř let už čtvrtého šéfa.

Milada Richterová, Martina Spěváčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme