‚Nestandardní působení’. Člen komise, která vybírá testy do škol, podal policii oznámení, uvedl Hamáček

Člen komise hodnotící nabídky na dodání testů pro školáky podal policii oznámení kvůli nestandardnímu působení na výběrovou komisi. Na twitteru to v sobotu uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Hamáček v sobotu řekl serveru Aktuálně.cz, že meziresortní výběrová komise z tendru vyřadila firmu Chironax i proto, že na ni vyvíjela „nestandardní“ nátlak. Odkazovat se měla na komunikaci s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Policie dnes přijala oznámení jednoho z členů hodnotící komise k veřejné zakázce - nákup antigenních testů pro testování na školách. Důvodem je nestandardní působení na výběrovou komisi,“ napsal Hamáček na twitteru.

@Policie ČR dnes přijala oznámení jednoho z členů hodnotící komise k veřejné zakázce - nákup antigenních testů pro testování na školách. Důvodem je nestandardní působení na výběrovou komisi.

20:22 – 20. 02. 2021

18 146

Hamáček se v sobotu ohledně zakázky na testy střetl přes média s Babišem. V pátek ministerstvo oznámilo, že vybralo vítěze, firmu Tardigrad International Consulting. Server Seznam Zprávy v sobotu uvedl, že vítězná společnost nesplnila podmínky tendru a že ze soutěže ministerstvo vyřadilo firmu Chironax, která podala výhodnější nabídku.

Babiš následně oznámil, že bude chtít tendr vysvětlit a později dodal, že bude požadovat jeho zrušení. Hamáček postup ministerstva hájí. Serveru Aktuálně.cz řekl, že Chironax byl vyřazen kvůli varování tajné služby BIS, podle které je společnost napojena na stíhané osoby. Aktuálně.cz uvedl, že firma má blízko ke stíhanému lobbistovi Tomáši Horáčkovi.

Kdo dodá žákům testy na covid? Babiš žádá zrušení tendru, jedna z firem je napojená na stíhaného Horáčka

Číst článek

Hamáček zároveň řekl, že společnost meziresortní výběrová komise vyřadila i proto, že na ni vyvíjela „nestandardní“ nátlak. „Při opakovaných telefonátech ekonomickému náměstkovi ministerstva vnitra se odkazovali na komunikaci s premiérem,“ řekl Hamáček serveru.

Babiš předchozí komunikaci s firmou odmítl. Vítěznou firmu označil za podivnou. Její majitelka Monika Jírovcová sdělila, že podmínky tendru splnila.

Babiš u firmy Chironax poukazoval na to, že dodává materiál i Správě státních hmotných rezerv (SSHR). Její šéf Pavel Švagr na twitteru uvedl, že důvodem, proč SSHR Chironax vybrala, byl, že dala nejlepší nabídku, splnila specifikaci, doložila certifikáty a vzorek prošel testem v laboratoři.

„Termín dodávky splnila a cena za respirátor FFP3 byla 31 Kč. Totéž u ochranných obleků. A bezpečnostní riziko? Nějaký relevantní právní důvod? Opravdu nekupujeme tanky, ani komponenty do jaderné elektrárny,“ napsal Švagr.

Vnitro vysoutěží testy do škol, média celý den řeší, že jiná firma je nabídla o 40 mil. Kč levněji... A koncovka je, že se nás ptají proč jsme vybrali ve dvou zakázkách firmu CHIRONAX-DIZ? Je to prosté, dala nejlepší nabidku. Splnila specifikaci MPO/MZ, doložila certifikáty,...

19:33 – 20. 02. 2021

8 72

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme