Výběr míst pro skládku radioaktivního odpadu se zúžil na šest

Správa úložišť radioaktivních odpadů vytipovala šest z původních jedenácti lokalit vhodných pro vybudování hlubinného úložiště jaderných odpadů. Jde o katastry obcí Lubenec-Blatno v Ústeckém kraji, Budišov a Rohozná na Vysočině, Pačejov v Plzeňském kraji, Pluhův Žďár-Lodhéřov a Božejovice-Vlksice v Jihočeském kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radioaktivita | Foto: Martin Hromádka

Starostové vytipovaných obcí rozhodně nejsou nadšeni, že by právě u nich skládka jaderného odpadu měla vyrůst. "Nesouhlasíme s tím, aby to bylo u nás, protože si myslíme, že tady je ještě hezký kousek naší vlasti a že by nám to tady dost poničilo," neskrývá obavy starosta Lubence Bohumil Peterka.

Jak by hlubinné úložiště mohlo ovlivnit život občanů ve jeho okolí? Podle ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů Vítězslava Dudy bude nepříjemná hlavně stavba, samotný provoz je ale zcela bezpečný, tvrdí. "Samozřejmě tato stavba má své vlivy, je to průmyslová stavba nemalého rozsahu a dotkne se to mikroregionu, ve kterém by se úložiště budovalo, ale to je na přechodnou. Dopady samotného provozu jsou minimální."

Ředitel věří, že nakonec podaří dospět k dohodě. Konečné rozhodnutí o tom, kde bude Česká republika v budoucnosti jaderný odpad ukládat, padne až v roce 2025. Zprovozněno bude o čtyřicet let později. Letos začne ve vytipovaných oblastech geologický průzkum.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme