Útoky na politiky v Česku: zbraněmi byly kameny, vajíčka i airsoftová pistole

Čeští politici čelili v posledních letech řadě útoků nebo jiným hrozbám. Na Úřad vlády třeba před čtrnácti lety dorazila obálka s bílým práškem, komunistického poslance Jiřího Dolejše napadli čtyři mladíci a na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z ANO zaútočil důchodce s poplašnou pistolí. Na prezidenta Miloše Zemana se v pátek odpoledne vrhla polonahá ukrajinská aktivistka. Ochranka ale včas zasáhla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunistický poslanec Jiří Dolejš musel po útoku čtyř mladíků podstoupit operaci oka. | Foto: Petra Mášová/Empresa Media | Zdroj: Fotobanka Profimedia

27. ledna 2004 - Na úřad vlády v Praze (premiérem byl tehdy Vladimír Špidla z ČSSD) dorazila obálka, která obsahovala bílý prášek a dopis oznamující, že jde o smrtící látku antrax. Podle expertizy byl v obálce neškodný prací prášek.

Ochranka to zvládla výborně, pan prezident se hlavně bál o své okolí, říká hradní protokolář

Číst článek

24. dubna 2006 - Poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš se stal obětí útoku neznámých pachatelů, když ho u stanice metra v Praze 6 povalili na zem a kopali do něj. Dolejš se musel podrobit operaci oka. Pachatel nebyl zjištěn.

24. května 2007 - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS dostal poštou obálku obsahující neznámý prášek. Testy vyloučily, že by prášek obsahoval antrax, radioaktivní či výbušnou látku.

21. srpna 2009 - Čtyři mladíci na koupališti v Hustopečích na Břeclavsku zasáhli kusem štěrku do hlavy předsedu ODS Mirka Topolánka. Expremiér měl zranění nad pravým okem. Tři pachatelé byli potrestáni za přestupek pokutou.

Mladíci zasáhli kusem štěrku do hlavy předsedu ODS Mirka Topolánka. | Foto: Otto Ballon Mierny/Mafra | Zdroj: Fotobanka Profimedia

5. května 2010 - Tehdejší místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dostal na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje. Byl krátce hospitalizován a musel nosit na krku límec zpevňující páteř. Pachatel Miroslav Dvořák byl odsouzen k podmíněnému trestu osmi měsíců.

28. září 2012 - Při otvírání mostu v Chrastavě na Liberecku dělník Pavel Vondrouš sedmkrát zblízka vypálil z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause. Zasáhl ho čtyřikrát a způsobil mu zhmožděniny. Z místa útoku odešel, aniž prezidentova ochranka zasáhla. Útočník byl později odsouzen k šesti měsícům vězení podmíněně odloženému na jeden rok.

Tehdejší místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka musel po útoku nosit na krku límec zpevňující páteř. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

VIDEO: Na prezidenta se vrhla polonahá žena. 'Zeman, Putinova běhna,' křičela anglicky

Číst článek

24. září 2014 - Pražský hrad obdržel výhrůžný dopis s bílým práškem, který byl adresován prezidentu Miloši Zemanovi. Podle Zemana, který na Hradě nepobýval, byl dopis napsán ve jménu Islámského státu a protestoval proti české zbrojní pomoci iráckým Kurdům. Prášek nebyl nebezpečný. Podobné zásilky dorazily i na úřad vlády a ministerstvo zahraničí.

17. listopadu 2014 - Při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu protestovaly na Albertově stovky lidí proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Na hlavu státu létala vejce i další předměty, zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce, osobní strážci bránili Zemana deštníky.

Policie po akci nejprve konstatovala, že vrhači spáchali maximálně přestupky. Úředníci městské části pak rozhodli, že házení nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila. Policie nakonec začala skutky vyšetřovat jako trestné činy a obvinila dva lidi, přičemž u jednoho z nich stíhání sama zastavila. Loni v dubnu soud zprostil viny Jindřicha Frühaufa, který podle obžaloby hodil dvě vejce směrem k Zemanovi.

18. listopadu 2014 - Na ministerstvo vnitra dorazila ze zahraničí obálka s práškem. Testy prokázaly, že šlo o látku na bázi kyanidu v životu nebezpečném množství. O dva dny později přišly zásilky i do podatelny ministerstva financí a na Pražský hrad. V prosinci 2014 zadržela slovinská policie Itala, který zásilky odeslal. V prosinci 2015 byl italský student slovinského původu Ivan Cernic odsouzen na 15 měsíců vězení.

Kdo je 'sextremistka', která vyběhla na Zemana? Ukrajinku Angelinu Diashovou zadrželi už kvůli Lukašenkovi

Číst článek

29. května 2015 - Na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána za ANO zaútočil důchodce poplašnou pistolí. Několikrát na něj vystřelil ve Valdštejnské ulici. Podle policie muž ministra nijak neohrozil, sice třikrát vystřelil, ale směrem do země.

7. června 2015 - Na dům ministra obrany Martina Stropnického z ANO hodil neznámý pachatel zápalné láhve. Ministr nebyl doma, zatímco někteří členové jeho rodiny ano. Nikomu se nic nestalo. Policie později obvinila ruského studenta Igora Ševcova. S incidentem jej pojila pachová stopa na jedné z lahví, další důkazy nebyly. Proto ho pražský městský soud v tomto bodě obžaloby zprostil. Anarchista Ševcov byl souzen také za účast na sprejování hesel na zeď ruzyňské věznice.

12. ledna 2018 - K prezidentovi Miloši Zemanovi se ve volební místnosti v pražských Lužinách vrhla žena vysvlečená do půl těla. Zakročila proti ní ochranka, Zeman z místnosti podporován ochránci odešel. Ukrajinská aktivistka ze skupiny Femen měla na prsou nápis „Zeman, Putin's slut“, tedy Zeman, Putinova běhna, stejné heslo podle webu organizace také vykřikovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme