Výběr šéfa policie budou ladit experti vlády a ministerstva vnitra

Výběrové řízení na policejního prezidenta přezkoumají legislativci z úřadu vlády a ministerstva vnitra. Ti by měli posoudit, zda soutěž odpovídá služebnímu zákonu a nebude proto v budoucnosti soudně napadnutelná. Shodli se na tom předseda vlády Petr Nečas s ministrem vnitra Radkem Johnem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a ministr vnitra Radek John

Premiér Petr Nečas a ministr vnitra Radek John | Zdroj: ČTK

Oba se domluvili i na tom, že budou v jednání o výběru policejního prezidenta pokračovat. Pokračovat bude i samotné výběrové řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výběru policejního prezidenta diskutovali poslankyně za ODS Jana Černochová a poslanec ČSSD František Bublan

„Shodli jsme se, že využijeme i zítřejší jednání vlády, kde budou k dispozici i odborníci z legislativní rady vlády a současně legislativci ministerstva vnitra a znovu proberou celý proces a případné námitky. Je třeba opravdu mít jistotu, že nebude v jediném bodě cokoli zpochybnitelného,“ řekl Radek John.

„Musím mít jistotu toho, že celý proces probíhá v souladu se zákonem, že není pouze formalitou a že tam nejsou politické tlaky od kohokoli,“ dodal Petr Nečas. Pokud tyto tři věci nebudu splněny, premiér výběr komise nepotvrdí.

Kdy začne desetičlenná komise na výběru policejního prezidenta pracovat se ještě neví. Oba politici se shodli, že přednost má kvalita, nikoli rychlost.

Poslancům vadí politizace

Předsedkyně sněmovního podvýboru pro reformu policie Jana Černochová má pochybnosti, jestli je toto výběrové řízení v souladu se zákonem.

„Obsazení místa policejního prezidenta nepodléhá volné úvaze ministra vnitra, ale zákonu o služebním poměru. Jedním z kandidátů je i náměstek ministra Johna a já nevím, jestli je to policista nebo civilista a jestli se tedy jeho statut řídí zákoníkem práce nebo služebním zákonem. Doufám, že nám tyto pochybnosti ministr vnitra vysvětlí."

Černochová si myslí, že by bylo čistší, kdyby nového policejního šéfa vybral ministr vnitra rovnou a stál si za touto volbou. Vadí jí také politizace celého procesu.

„Politici ze všech parlamentních stran by měli na volbu jen dohlížet a neměli by se aktivně účastnit výběrového řízení,“ uvedla Jana Černochová.

Z politizace komise není příliš nadšen ani bývalý ministr vnitra, poslanec ČSSD František Bublan. „Ale beru to tak, že má pozice není politická, ale odborná, protože jsem sám musel tento akt také vykonat, takže vím, co by ten člověk měl splňovat,“ prohlásil Bublan.

Účast ČSSD

Právě poslanci ČSSD a bývalí ministři vnitra František Bublan a Martin Pecina dnes převzali jmenování do komise. Svoji práci ale podmiňují tím, že premiér bude výběr komise respektovat.

Do výběrového řízení se přihlásilo 11 lidí, jeho zákonné podmínky jich splnilo jen pět. V prvním kole by se mělo rozhodnout mezi náměstkem ministra vnitra Viktorem Čechem a náměstkem policejního prezidenta Ivanem Bílkem.

Pokud komise z těchto dvou nevybere, přijdou na řadu další tři uchazeči, všichni vysoce postavení policisté z krajů.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme