Rychlý přehled událostí: člověk ‚dotýkající‘ se Slunce, mise Jermanová, vedro v Česku i medaile

Stopy po startu raketoplánu Atlantis nad Kennedyho vesmírným centrem na Floridě, červen 2007. | Zdroj: Profimedia

Nevíte, jak bude zítra? Nevíte, jestli do vesmíru vyletěl modul, který se „dotkne“ Slunce? Zajímá vás, jaké původní zprávy poslal o víkendu do světa iROZHLAS.cz? Pak jste tady spávně.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro začátek informaci užitečnou: v pondělí zasáhnou Česko vedra a po nich silné bouřky. Vedra postihnou celou republiku, bude až 34 stupňů. Bouřky pak zasáhnou Čechy. Vyplývá to z výstrahy, kterou v neděli zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Více najdete ZDE.

Teď je čas na informace, bez kterých byste se patrně obešli, ale nám připadají zajímavé.

1. unikátní lidský počin 

Americká vesmírná agentura NASA v neděli po jednodenním odkladu úspěšně vyslala z floridského Mysu Canaveral sondu, která se jako první člověkem vyrobený přístroj „dotkne“ Slunce. Podrobnosti k ojedinělé vesmírné misi najdete ZDE.

2. původní zpravodajství serveru iROZHLAS.cz (zkrátka zprávy, které jinde nenajdete, pokud si je o nás někdo nevypůjčil)

3. zprávy, které nás zaujaly, ale netýkají se Česka (zatím)

Desetitisíce lidí v pátek a v sobotu demonstrovaly proti krokům rumunské sociálnědemokratické vlády. Demonstrace na sociálních sítích svolali Rumuni pracující v zahraničí. V pátek večer se protesty změnily v násilný střet s policií při kterém se zranilo na 450 lidí. Zásah policie už vyšetřuje státní zástupce.

Vláda testuje hranice občanské společnosti a potenci Evropské unie, říká rumunská novinářka

Číst článek

„Sociální demokracie v čele s Liviem Dragneou testuje, kde jsou hranice občanské společnosti i to, jak potentní je Evropská unie se svými zásahy na obranu demokracie v Rumunsku,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz bývalá rumunská novinářka Cristina Muntean, která od roku 2004 žije a podniká v České republice.

4. pro ty, co mají rádi sport

Česká republika získala o víkendu na kontinentálním mistrovství v atletice, které hostí Berlín, hned dvě medaile. Jednu v chůzi, druhou v běhu. V sobotu si totiž došla pro stříbro chodkyně Anežka Drahotová, v neděli si pak na maratónské trati doběhla pro bronz (mimochodem první pro Česko v královské běžecké disciplíně od dob fenomenálního Emila Zátopka) Eva Vrabcová Nývltová.

5. pro ty, které nezlobí jinakost

Centrem Prahy už poosmé prošel průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů, translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Účastníci letošního karnevalového pochodu se na téměř čtyřkilometrovou trasu z Václavského náměstí na Letnou vypravili krátce po 12.30. Roztančený dav s duhovými vlajkami doprovázelo 15 alegorických vozů se zvukovými systémy. Na pořádek dohlížely desítky policistů.

sam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme