Výběr z médií: Češi v nouzovém stavu kupovali hudební nástroje, velký most na D11 a nová bionáplast

Sobotní deník Právo se zabývá tím, že Češi v době nouzového stavu více kupovali hudební nástroje. Od koupě je neodradilo ani to, že nástroje museli pořídit přes internet. Regionální Deník se věnuje novému mostu na dálnici D11, který bude vyšší i delší než Nuselský most v Praze a v Mf Dnes si můžete přečíst o nové bionáplasti, kterou vyvinuli brněnští vědci. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akordeon - hudební nástroj neodmyslitelně spjatý s Francií.

Podle Práva se lidé hudebním nástrojům věnovali více hlavně proto, že museli zůstávat doma a snažili se zabavit | Foto: Jorge Royan | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Regionální Deník

Jeden z nových mostů na dálnici D11 u Trutnova bude vyšší i delší než Nuselský v Praze, píše regionální Deník. Most mezi Zlatou Olešnicí a Bernarticemi přes údolí říčky Ličná má být dlouhý 670 metrů a vysoký 47 metrů. Pražský Nuselský most je zhruba o 200 metrů kratší a asi o čtyři metry nižší.

Most se stane součástí 21 kilometrů dlouhého dálničního úseku z Trutnova Stříteže na hranice s Polskem. Jeho stavba potrvá podle předběžných plánů tři roky a začít má v roce 2024. Podle ředitelství silnic a dálnic půjde kvůli náročnosti stavby v kopcovitém terénu o nejsložitější úsek na trase D11 z Prahy přes Hradec Králové do Polska.

Výběr z médií: nebezpečná hra dětí, chybějící mobilní signál nebo propouštění v Sokolovské uhelné

Číst článek

Mf Dnes

Brněnští vědci z Národního centra tkání a buněk vyvinuli náplast na chronické rány, všímá si Mf Dnes. Určená je hlavně pro starší pacienty s diabetem, nedokrvenýma nohama nebo proleženinami. Na český trh se bionáplast dostane zřejmě v září. K dispozici bude ale jen ve speciálních centrech a hradit by ji měla zdravotní pojišťovna.

Čeští vědci náplast vytvořili z amniové membrány, tenké průhledné blanky bez cév, která je součástí placenty a obklopuje plod. Díky svým regeneračním vlastnostem se využívá například v očním lékařství jako krytí poraněného oka. Bionáplast podporuje růst nové kůže a působí protizánětlivě, vysvětluje Mf Dnes.

Právo

Češi v nouzovém stavu více kupovali hudební nástroje, upozorňuje sobotní Právo. Nákupy v hudebninách rostly podobně rychle jako v hlavní sezóně před vánočními svátky. Lidi od nákupu neodradilo ani to, že nástroje museli koupit přes internet. Největší zájem byl o klávesy, kytary a bicí soupravy. Podle Práva se lidé hudebním nástrojům věnovali více hlavně proto, že museli zůstávat doma a snažili se zabavit.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme