Výběr z médií: zájem o brigády v kancelářích, popularita piva v plechovce i zabezpečení bytů

Brigádníci mají letos v létě větší zájem o práci v kancelářích, například v zemědělství tak lidé chybí, píše deník Mf Dnes. Zájem o pivo v plechu stále roste a i malé pivovary už hledají způsob, jak narůstající poptávku uspokojit. Téma pro regionální Deník. A deník Právo se věnuje nárůstu případů vloupání do bytů a radí, jak své domovy zabezpečit. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní brigádníci preferují práci v kancelářích, píše deník Mf Dnes (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Mf Dnes

Zájem spíše o pozice v kancelářích, nechuť pracovat od rána do večera a průměrná mzda 120 korun za hodinu. To je profil letošních brigádníků podle víkendového vydání deníku Mf Dnes. Brigádních míst je letos podstatně méně než obvykle. Například zemědělské podniky ale lidi stále nadále shánějí.

Prezident české Agrární komory Jan Doležal deníku Mf Dnes řekl, že v zemědělství postrádá pracovníky skoro 90 procent firem. Chybí lidé na práci v sadech, na polích, chmelnicích nebo vinicích. Nejčastěji shánějí letní brigádu mladí mezi 17 a 24 lety. Ti podle dat portálu Profesia.cz ale nemají zájem o těžké profese, přednost dávají kancelářské práci a administrativě, dodává deník.

Deník

Zájem o pivo v plechu stále roste a i malé pivovary už hledají způsob, jak narůstající poptávku uspokojit. Ty menší ale nemají peníze na vlastní plnící linky, a tak si je začaly pronajímat. Případně využívají mobilních plníren. Nový trend rozebírá sobotní regionální Deník. Loni sjely z plnících linek stovky milionů plechovek piva.

Zatímco ještě před deseti letech podíl plechovek na českém trhu nepřesáhl čtyři procenta, loni už to bylo patnáct procent. Plnírny tak vyprodukují stovky tisíc pivních plechovek měsíčně. Podle sládka Jakuba Rendla z pivovaru Crazy Clown má plechovka oproti sklu výhodu v tom, že je lépe skladovatelná, je s ní lepší manipulace a k pivu nemá přístup světlo.

Zdopravy.cz

Z Lužné do Chomutova vyjede v sobotu parní vlak. Informuje o tom web zdopravy.cz. Legendární lokomotivu známou pod přezdívkou Papoušek z padesátých let minulého století vypraví České dráhy. Pro vlakové nadšence jde o jednu z posledních možností, kdy ji vidět. Lokomotiva totiž potřebuje generální opravu.

Z Lužné u Rakovníka vyjede parní souprava v 10.50. Projede obcí Krupá, dále pak Žatcem a zamíří do Chomutova. V tamním depozitáři Národního technického muzea pak koordinátoři akce naaranžují hned dvě tyto parní lokomotivy a lidé si je budou moct vyfotit. Jedna ze souprav pak odpoledne pojede stejnou trasou zpět. Web zdopravy.cz informuje, že cena za jednosměrnou jízdenku bude od 150 do 190 korun.

Právo

Sobotní Právo přináší rady, jak si zabezpečit byt před zloději. Od začátku roku už totiž policisté evidují tisíce vloupání do bytů a rodinných domů. Přibývá jich výrazně v době letních dovolených. O tom, že je byt prázdný se zloději dozví třeba ze sociálních sítí.

Právo radí, aby si lidi před odjezdem na dovolenou domluvili se sousedy, aby jim vybírali poštovní schránku a dům nevypadal prázdně. Pomoci může i takzvaný štěkač - zařízení, které v pravidelných intervalech simuluje štěkot psa. Další vhodnou investicí jsou zabezpečovací dveře, případně bezpečnostní zařízení. Například venkovní kamery, kouřový alarm nebo interiérový detektor pohybu.

Jan Bílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme