Výběr z médií: rekordní ztráta České národní banky, zisky nemocnic během covidu a zdražení cigaret

V českém tisku se ve středu dočtete, že Česká národní banka čeká za loňský rok rekordní ztrátu. Informuje o tom deník E15. Nemocnice měly v době pandemie koronaviru rekordní zisky, píše Mf Dnes. A krabička cigaret letos podle deníku Právo zdraží. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka

Loňská ztráta by podle ekonomů neměla výrazně ovlivnit tuzemskou ekonomiku (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Česká národní banka čeká za loňský rok rekordní ztrátu. Všímá si toho deník E15. Těsně před Vánocemi byla centrální banka podle svých statistik hospodaření v minusu víc než 300 miliard korun, to je nejhorší stav od rozdělení Československa. Důvodem je boj ČNB s rekordní inflací a také nedostatečné zisky z devizových rezerv. Oficiální čísla za rok 2022 budou známá během prvního čtvrtletí.

Inflace se začne na jaře snižovat, Česko čeká recese, říká guvernér České národní banky Michl

Číst článek

Mf Dnes

Nemocnice měly v době pandemie koronaviru díky kompenzacím rekordní zisky. Informuje o tom Mf Dnes, která cituje zprávu Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Nemocnice loni vydělaly přes 8,5 miliardy korun, v roce 2020 dokonce přes devět miliard. V předešlých letech to přitom byly jen stovky milionů korun.

Deník

Úroveň českých školních jídelen by se měla v budoucnu zvýšit, a to i díky většímu využití místních potravin. To je téma Deníku. Ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav totiž spouští projekt na modernizaci školních stravovacích zařízení. Podle úředníků se většina jídelen stále řídí stravovacími normami starými i čtyřicet let.

Právo

Krabička cigaret letos v průměru zdraží o sedm až devět korun. Důvodem je zvýšení spotřební daně o pět procent a také vyšší náklady, které jejich výrobci zaplatí například za drahé energie. S odvoláním na ekonomy i samotné výrobce to píše deník Právo. Zvýšení spotřební daně ale přitom nezaručuje státu, že za prodej cigaret inkasuje více peněz. Často záleží, kolik stojí cigarety v sousedních zemích.

David Schalek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme