Výběr z médií: zdanění zásilek z Číny, zakázka na pásové obrněnce i pití piva doma

Menší zásilky ze zemí mimo Evropskou unii budou nově podléhat zdanění. Informuje o tom deník E15. Ministerstvo obrany přiznalo, že se zakázka na pásové obrněnce pro českou armádu nestihne do podzimních sněmovních voleb podepsat. Píše to Deník N. A Hospodářské noviny se zaměřily na stále větší oblibu Čechů pít pivo doma a s tím související zvýšený zájem o soudky. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České e-shopy očekávají, že po zdanění zásilek z Asie se většina zákazníků přesune právě k nim, píše deník E15 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Daň na malé zásilky hlavně z Číny změní nákupní chování v Česku a profitovat z toho můžou čeští obchodníci – to je téma pátečního vydání deníku E15. Drobné zásilky v ceně do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, které přicházejí ze zemí mimo Evropskou unii, totiž už nebudou podléhat osvobození od DPH. A jejich cestu prodraží i celní řízení. Za daň a poplatky by tak zákazníci mohli v některých případech zaplatit i více než za samotné zboží.

Antimonopolní úřad udělil řetězci Makro pokutu 83 milionů korun. Měl zneužít tržní síly

Číst článek

Nejen Češi mají přitom malé zásilky s levným zbožím z Asie stále víc v oblibě. Loni jich do unijních zemí zamířilo přes 150 milionů. České e-shopy teď očekávají, že se k nim přesune většina zákazníků, kterým se dosud vyplatilo nakupovat u asijské konkurence.

Deník N

Ministerstvo obrany přiznalo Deníku N, že se zakázka na pásové obrněnce pro českou armádu nestihne do podzimních sněmovních voleb podepsat. Jde o zakázku na bojová vozidla pěchoty za víc než 50 miliard korun.

Resort původně počítal s tím, že tři uchazeči podají finální nabídky do 1. července. Zájemci ale mohli uplatnit žádost o odklad podání finální nabídky, což by tendr zbrzdilo. A právě to se stalo. Ministerstvo Deníku N potvrdilo, že dva uchazeči požádali o prodloužení lhůty.

Mf Dnes

Většina Čechů předpokládá, že bude v dohledné době více utrácet, píše deník Mf Dnes s odkazem na průzkum pro společnost Twisto, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů. Ti očekávají, že dají v porovnání s loňskem více peněz za oblečení, obuv, potraviny nebo dovolenou. Nejspíš ale také počítají s nárůstem cen.

Ekonom: Lidem v peněženkách zůstalo hodně. Na účtech mají 200 miliard navíc, které nemohli utratit

Číst článek

Tlak na zdražování může nastat hlavně u zboží a služeb, které chtějí lidé platit z nahromaděných úspor. Týká se to pobytů v Česku i zahraničí, ale i vybavení domácností. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy nashromáždili Češi během koronavirového období asi 300 miliard korun. Teď bude podle Prouzy klíčové, jestli budou zákazníci ochotní začít více utrácet, nebo naopak převládnou obavy z toho, co přijde.

Deník

V Lounech začne brzy fungovat babybox. Schránka, do které je možné beztrestně odložit miminko, je namontovaná na vrátnici u vchodu do areálu společnosti SEKO Aerospace. Tam se, jak připomíná regionální Deník, vyrábí komponenty do parních turbín a součástky do letadel. Babyboxy přitom většinou bývají v areálech nemocnic nebo na úřadech.

Umístění schránky v nezdravotnickém areálu by ale nemělo být pro bezpečnost dětí žádný problém – pracovníci továrny, kteří budou zrovna ve službě, totiž v případě odložení miminka přivolají záchranáře. A ti ho pak odvezou do jedné z nejbližších nemocnic – v Kladně, Mostu nebo Slaném. Babybox se v Lounech otevře 30. června.

Lidové noviny

Lišky chované pro to, aby se psi mohli cvičit v norování, možná dostanou lepší podmínky pro život. Ve sněmovně se totiž bude v pátek projednávat příslušný návrh na změnu mysliveckého zákona, o kterém píšou i páteční Lidové noviny. Měl by zajistit, aby ministerstvo zemědělství sestavilo vyhlášku, která by určila podrobnější podmínky pro držení takových lišek. Ty by tak už nemusely žít v malých klecích a měly by klid v období, kdy mají mláďata.

Poslanci se zatím neshodli, jak by na podzim měli volit lidé v karanténě. Výhrady má například KSČM

Číst článek

Podle Českomoravské myslivecké jednoty jsou návrhy na změny umírněné a mají podporu velké části myslivců. Ministerstvo zemědělství ale vydalo k návrhu mířícímu před poslance negativní stanovisko. Nový právní předpis se podle resortu má vytvářet jen tehdy, kdy dostatečně nefungují stávající postupy. A to se podle resortu neděje.

Hospodářské noviny

Češi si oblíbili pití piva doma. A aby nepřišli o to čepované, kupují si podle Hospodářských novin soudky různých velikostí. Na odbyt jdou jak ty malé do patnácti litrů, tak i ty větší o objemu 30 nebo 50 litrů.

Prodej sudového piva loni kvůli zavřeným hospodám a restauracím celkově klesl o třetinu. Výrobci ale přiznávají, že se výrazně lépe prodávají právě soudky, které si lidé berou třeba na rodinné oslavy nebo posezení s přáteli jen tak v garáži nebo na zahradě. Prodej sudů je výhodný spíš pro menší pivovary.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme