Výběr z médií: ‚Oprav barák po babičce‘, předčasný odchod do penze a levné nákupy v Rakousku

Ve středu se v českém tisku dočtete o plánovaných dotacích ministerstva životního prostředí s názvem „Oprav barák po babičce“. Píšou o tom Hospodářské noviny. Podle deníku E15 brzdí kapacity státní firmy Explosia dodávky munic na Ukrajinu. Deník informuje o výhodném nakupování v Rakousku a podle Lidových novin chce vláda lidi odradit od předčasné penze. Více se dočtete ve středečním výběru z médií Radiožurnálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hliněné stodoly v Hrubé Vrbce

Ministerstvo životního prostředí chce spustit plánované dotace s názvem „Oprav barák po babičce“ | Foto: Karolína Wernerová | Zdroj: Český rozhlas

Hospodářské noviny

„Oprav barák po babičce“, tak přezdívá ministerstvo životního prostředí novým plánovaným dotacím. Sloužit mají na renovaci opuštěných domů. V rozhovoru pro Hospodářské noviny se o nové podpoře zmínil možný budoucí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Program by chtěl prosadit do půlky letošního roku. Mladé rodiny tak chce resort motivovat k tomu, aby kupovaly starší domy, které by rekonstruovaly pro vlastní bydlení. Cílí tím na to, aby se nová zástavba zbytečně nerozšiřovala do volné krajiny.

E15

Výrobu munice pro Ukrajinu v Česku brzdí nedostatek výbušnin nebo speciální oceli. Všímá si toho ekonomický deník E15. Konkrétně za to podle něj má být zodpovědná státem vlastněná firma Explosia. Právě ta totiž vyrábí tyto klíčové komponenty v Česku jako jediná.

Deník

Výběr z médií: rozsudek v kauze Stoka, připojování solárních elektráren i zdražování České pošty

Číst článek

Bydlíte blízko Rakouska? Nákupy za hranicemi by se vám mohly vyplatit víc než v Česku, píše Deník. Rakouské zboží už dřív podle některých obyvatelů pohraničí převyšovalo to české kvalitou i výběrem. A nově si za to Češi v Rakousku nemusí ani připlácet – ceny u sousedů už se po přepočtu na koruny blíží těm v tuzemských obchodech. V obou zemích rostou spotřebitelské ceny různě rychle a koruna je navíc vůči euru nejsilnější od podzimu 2008. Zatímco v celé Evropské unii se ceny potravin meziročně zvýšily o necelých 17 procent, v Česku to bylo o více než 26 procent.

Lidové noviny

Vláda chce lidi odradit od předčasných penzí – to je středeční titulní článek Lidových novin. Ministerstvo práce zvažuje konkrétně zmrazení jejich růstu. Dřívější odchod z práce totiž láká víc, než by stát chtěl. Loni byly podmínky nebývale výhodné a o předčasnou penzi tak požádalo skoro dvakrát víc lidí než v předešlém roce. Mluvčí resortu Jakub Augusta Lidovým novinám řekl, že jednou z uvažovaných možností je, aby se starobní důchody přiznané před dosažením důchodového věku nevalorizovaly. Zvyšovat by se měly až po jeho dosažení. Dodal, že tyto změny by měly být součástí chystané důchodové reformy.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme