Výběr z médií: kritika gynekologické společnosti, konec porevolučních biskupů i stavební poplatek

V českém tisku se v sobotu dočtete, že Česká gynekologická a porodnická společnost schválila nová doporučení pro péči o těhotné ženy. Ta podle kritiků přisuzuje ženám neuctivou pozici, píše regionální Deník. Odchází porevoluční generace biskupů, podle Lidových novin brzy bude muset skončit kardinál Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner i brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena, otec a dítě krátce po porodu

Česká gynekologická a porodnická společnost schválila nová doporučení pro péči o těhotné ženy. Ta podle kritiků přisuzuje ženám neuctivou pozici, píše regionální Deník (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay License | Licence Pixabay,©

Regionální Deník

Česká gynekologická a porodnická společnost schválila nová doporučení pro takzvanou komplexní péči o těhotné ženy. Ta podle kritiků v jedné části dokumentu přisuzuje ženám neuctivou pozici. Podle regionálního Deníku v ní lékaři přirovnávají vztah těhotné ženy a lékaře jako rodiče a nezletilé školačky. Kritici, mezi které patří například Česká ženská lobby, napsali otevřený dopis, ve kterém po společnosti žádají omluvu. Ta veškerou kritiku odmítá.

Novým předsedou České biskupské konference se stal Graubner. Nahradil po deseti letech Duku

Číst článek

Mf Dnes

Naděje pro pacienty s demencí. Tak zní titulek sobotního vydání Mf Dnes. Lékaři mají totiž k dispozici takzvanou mozkovou banku pro další výzkumy. V ní se budou uchovávat tkáně pacientů, kteří zemřeli na neurodegenerativní nemoc. Výzkumníci, kteří budou v budoucnosti hledat léky na tyto choroby, tak můžou najít v bance tkáně, na kterých si je můžou vyzkoušet.

Lidové noviny

Odchází porevoluční generace biskupů. S tímto tématem přichází Lidové noviny. Kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka odeslal svůj abdikační dopis papeži Františkovi v roce 2018. Ten ale Duku vyzval, aby pokračoval v úřadu. Ve své funkci by měl podle církevního práva působit do 75 let. Jeho nástupce by měly úřady jmenovat nejpozději do jara. Abdikaci bude taky muset do dvou let oznámit olomoucký arcibiskup Jan Graubner a brněnská diecéze musí najít náhradu za Vojtěcha Cikrleho.

Právo

Některé obce účtují stavebníkům speciální poplatek za zhodnocení pozemku tím, že budou vjíždět na už hotovou komunikaci a připojí se na sítě, upozorňuje na to deník Právo. Cena poplatku se může vyšplhat na řády sta tisíců. Ten využívají obce ke stavbě infrastruktury. Žadatelé o stavební povolení ale neplatí všude.

František Kadlec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme