Výběr z médií: za deset let rostla cena služeb, sebepoškozování mladých lidí i nadchody pro zvířata

V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že ceny služeb v Česku za deset let vzrostly, naopak některé potraviny ale stojí méně. Víc stojí pánský kadeřník i jablka, levnější jsou brambory i pračka. Srovnání cen je téma týdeníku Ekonom. Za poslední rok podle Hospodářských novin stoupl počet mladých, kteří se sebepoškozují. Stále více se jich například řeže žiletkou nebo pálí cigaretou. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jablka, jablko, ovoce (ilustrační foto)

Ceny služeb v Česku za deset let vzrostly, naopak některé potraviny ale stojí méně. Víc stojí pánský kadeřník i jablka, levnější jsou brambory i pračka. Srovnání cen je téma týdeníku Ekonom (ilustrační foto) | Foto: pasja1000 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0

Mf Dnes

I zvířata potřebují nadchody, které jim umožní bezpečně se přepravit například přes dálnici. Věnuje se tomu regionální vydání Mf Dnes. Jeden takový nadchod na Vysočině už je skoro hotový, a to u Humpolce. Stát bude více než 70 milionů korun. A právě kolem naší nejstarší dálnice D1 se už počítá se vznikem dalších. Místa, kde tyto ekodukty vznikají, vytipovali ochránci přírody. Vybrali je z desítek kritických lokalit, kudy se zvířata nejčastěji přesouvají.

Boj o křečky, čápy i sýčka. ‚Poslanec Kott chce zbavit ohrožená zvířata zvýšené ochrany,‘ stěžují si ochránci

Číst článek

Regionální Deník

Cizojazyčné děti se v českých školách trápí, dočtete se o tom v regionálním Deníku. V minulém školním roce navštěvovalo základní a střední školy skoro 40 tisíc dětí, kteří nemají češtinu jako mateřský jazyk. Ministerstvo školství pro ně proto plánuje systém podpory. Zahrnovat by měl stovky hodin českého jazyka. Vztahovat se ale bude jen na děti ze základních škol.

Hospodářské noviny

Za poslední rok stoupl počet mladých, kteří se sebepoškozují. Hospodářským novinám to řekla neurovědkyně a spoluzakladatelka a ředitelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová. Podle ní se stále více mladých lidí například řeže žiletkou, případně se pálí cigaretou. A fyzickou bolestí si ulevují od nepříjemných psychických stavů. Důvodem je podle Salomonové to, že člověk dostane pocit, že jeho vnitřní utrpení bude vidět i navenek. Tento stav tak jde podle ní vnímat i jako volání o pomoc.

Roční míra inflace v eurozóně prudce zrychlila, dostala se na 1,3 procenta

Číst článek

Právo

Bezpilotní letoun, který pomáhá hledat rostliny, jako je například kůrovec nebo bolševník. Sestrojili ho inženýři, a to z obyčejného modelářského letadélka. Dočtete se o tom ve čtvrtečním Právu. Na letadlu je namontován speciální kamerový systém. Ten je schopen poznat, kudy letadlo letělo a po přistání samo sestaví detailní mapu nežádoucích rostlin. V budoucnu by mohlo zařízení pomáhat podle autorů například i k ochraně goril.

Ekonom

Ceny služeb v Česku za deset let vzrostly, naopak některé potraviny ale stojí méně. Srovnání cen a cenová inflace je téma týdeníku Ekonom. Dočtete se, že vzrostly například ceny za péči pánského kadeřníka. A více si připlatíme i za pánský oblek, ledničku s mrazákem nebo kilogram jablek. Naproti tomu na bramborách, cukru nebo automatické pračce ušetříme.

Jan Bílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme