Výběr z médií: seznam invazivních druhů, nedostatek dětských psychiatrů i uhlíkové kompenzace

Ministerstvo zemědělství připravuje vlastní seznam nepůvodních živočišných druhů, jejichž rozšíření by se mělo v tuzemsku zabránit. To je téma týdeníku Hrot. V Česku je nedostatek dětských psychiatrů, píše regionální Deník. A stále více společností vyjádřilo zájem o kompenzaci vlastní uhlíkové stopy, informuje pondělní deník E15. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi nepůvodními druhy bude v Česku uveden například norek americký, nutrie říční nebo mýval severní | Foto: Anna Wójtowicz | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Hrot

Ministerstvo zemědělství připravuje seznam nepůvodních druhů živočichů, proti kterým by se Česko mělo bránit. Vyhlášce, která navazuje na sněmovnou nedávno přijatý zákon o invazivních druzích, se věnuje týdeník Hrot. Nepůvodních druhů je ale v české přírodě více než na chystaném seznamu. Problém je v tom, že se zemědělci, myslivci, ekologové a lesníci nemůžou shodnout na tom, proti kterým druhům je potřeba zakročit.

Ornitologové zachraňují mokřady. Rezervace nabízí útočiště mizejícím ptákům a dalším živočichům

Číst článek

Evropská komise vydala už v roce 2014 seznam živočichů a rostlin, jejichž rozšiřování by měly evropské státy zabránit. Dala přitom jednotlivým státům možnost definovat, které druhy jsou pro dané území nebezpečné a nepůvodní. Chystaný český seznam jmenuje jen 6 nepůvodních druhů: nutrii říční, norka amerického, mývala severního, psíka mývalovitého, husici nilskou a ondatru pižmovou. Podle článku týdeníku Hrot navíc úplně postrádá rostlinné druhy.

Deník

V Česku chybí dětští psychiatři, píše regionální Deník. Počty psychicky nemocných dětí navíc stoupají dlouhodobě, v pandemii přibylo i dětí s depresemi a zvýšil se počet jejich hospitalizací. Lékařů je přitom málo a nedostatečná je i nemocniční síť.

Důvodem není jen nárůst dětských problémů, ale taky malý počet dětských psychiatrů. Pro mladé lékaře je obor neatraktivní a staří odcházejí do penzí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) složilo za poslední dva roky atestaci z dětské psychiatrie jen 24 nových lékařů. Regionální Deník dodává, že nutné je posílit nemocniční síť. Ta má teď necelých 580 lůžek, mnohá lůžka jsou ale pro některé děti vzdálená i stovky kilometrů.

Pomočování nebo depresivní myšlenky. Dlouhodobý stres se podepisuje na stále více dětech

Číst článek

E15

O kompenzaci vlastní uhlíkové stopy má zájem stále víc českých společností. Tématu se věnuje deník E15. Asi nejznámějším způsobem tzv. offsetování je finanční podpora zalesňování. Podle některých studií se ale při špatném využití této metody naopak může uvolňování oxidu uhličitého dokonce zvýšit.

Deník E15 uvádí i další způsob, který mohou firmy i jednotlivci v Česku využít - biouhel. Ten slouží primárně jako hnojivo, kromě toho ale dokáže pohltit značné množství oxidu uhličitého. Jako další metody zmiňuje článek taky výstavbu budov z materiálů, které zachytávají uhlík nebo financováním obnovitelných zdrojů v místech zasažených emisemi.

Právo

Ojetých aut je na trhu nejmíň za posledních pět let, uvádí pondělní deník Právo. Situace však není kritická, aut je stále dost. Zájemci si za ně ale připlatí. Navíc se budou muset spokojit s méně rozmanitou nabídkou modelů.

Příčinou nedostatku ojetin jsou především výpadky v produkci nových aut. Výrobní linky automobilek v poslední době stojí hlavně kvůli nedostatku čipů. A proto, že lidé nemůžou své staré vozy vyměnit za nové, je v bazarech míň ojetých aut, dodává Právo.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme