Výběr z médií: konec Jelínka v čele katedry, největší dlužníci politické scény i prázdné hotely v Česku

V českém tisku se v pondělí dočtete, že právník Jiří Jelínek může skončit v čele katedry trestního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Deník N zjistil, že děkan fakulty vypsal na jeho post konkurz. Případný volební neúspěch může podle týdeníku Hrot některé politické strany přivést do vážných finančních problémů. Největšími dlužníky jsou sociální demokraté a ODS. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případný volební neúspěch může podle týdeníku Hrot některé politické strany přivézt do vážných finančních problémů. Největšími dlužníky jsou sociální demokraté a ODS | Zdroj: Profimedia

E15

E-shopy mají našlápnuto k překonání rekordního obratu, píše deník E15. Tuzemští online obchodníci podle něj očekávají, že 196miliardový obrat z loňského roku letos trumfnou. Letošní tržby by mohly být vyšší o deset až patnáct procent. Pandemie loni internetovým obchodům přihrála masy zákazníků, které by podle deníku za běžných okolností zůstaly věrné kamenným prodejnám.

Češi změnili během koronakrize nákupní zvyklosti. Přes e-shopy kupovali potraviny, drogerii i vitaminy

Číst článek

Hospodářské noviny

Hotely v Česku zatím stále zejí prázdnotou. Podle Hospodářských novin mají na léto většinu pokojů volných. Ubytovací zařízení mohla otevřít víc než po pěti měsících a teď řeší, jak zákazníky nalákat. Některým chybí i zaměstnanci. Část hotelů uvažovala po znovuotevření o zdražení svých služeb. Většina ale se zvyšováním cen vyčkává. Polovina ubytovacích zařízení má zatím na léto zaplněno od pěti do 40 procent kapacity.

Mf Dnes

Náklady na léčení závislých na alkoholu a dalších drogách loni vzrostly. Všímá si toho Mf Dnes. Hlavní nápor ale podle odborníků teprve přijde. Stres spojený s pandemií totiž někteří lidé podle deníku začali řešit právě alkoholem nebo drogami. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má v Česku šest milionů klientů, na léčení závislostí loni jen v Praze vynaložila 241 milionů korun. Meziročně to bylo o skoro 16 procent víc. Nákladná je léčba hlavně u závislých, kteří užívají více druhů drog současně. A prodražuje se i péče o závislé na nelegálních drogách. Nejvyšší celkovou částku ale pojišťovna dává na léčbu alkoholiků.

Právnická fakulta chce po Jelínkovi vysvětlení posudku pro Metrostav, šéfem katedry zůstane

Číst článek

Deník N

Právník Jiří Jelínek může skončit v čele katedry trestního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Deník N zjistil, že děkan fakulty vypsal na post vedoucího katedry konkurz. Zdůvodňuje to Jelínkovými posudky označenými jménem fakulty bez jeho vědomí i nespokojeností s výsledky oboru.

Reportér

Vzdělávání se po covidové zkušenosti může zásadně proměnit k lepšímu. Dočtete se v měsíčníku Reportér. Online výuka pomohla odhalit žáky i školy s problémy. Děti a učitelé při ní ale také získali zkušenosti, které se jim hodí i při běžné výuce.

Distanční výuka se podepsala na psychickém stavu učitelů. Práce jim příliš zasahovala do volného času

Číst článek

Hrot

Případný volební neúspěch může některé politické strany přivést do vážných finančních problémů. Téma pro týdeník Hrot, který se podíval na to, jak jsou na tom strany po finanční stránce. Největšími dlužníky české politické scény jsou podle týdeníku sociální demokraté a ODS. Dominantní zdroj příjmů českých politických stran jsou provozní dotace od státu. A ty se přidělují podle volebních výsledků.

Právo

Český učitelský sbor se od roku 2017 rozrostl o skoro 16,5 tisíce kantorů, všímá si deník Právo. A dodává, že zásluhu na tom má hlavně růst platů a reforma financování regionálního školství. V uplynulém školním roce v mateřských, základních a středních školách učilo bezmála 170 tisíc pedagogů.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme