Výběr z médií: návod na jídelníček během karantény, přetížená Linka bezpečí a klesající nájmy v Praze

Lidové noviny ve svém čtvrtečním vydání přináší rady, jak upravit stravování v době karantény, oslovený lékař doporučuje například kysané zelí. Tématem Mf Dnes je vytíženější Linka důvěry, kterou v poslední době používá až o čtvrtinu dětí více. Nájmy v bytech v centru Prahy podle Deníku v důsledku opatření kvůli koronaviru klesají. Službám typu Airbnb totiž ubyli turisté. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kysané zelí - doporučená potravina při karanténě

Kysané zelí - doporučená potravina při karanténě | Foto: Naďa Čvančarová | Zdroj: Český rozhlas

E15

Ministerstva platí miliony korun za jazykové kurzy. Píše o tom deník E15, který zjistil, že za loňský rok šlo o více než 12 milionů korun, za posledních pět let to bylo celkem 56 milionů. Stát potřebuje, aby se jeho úředníci lépe domluvili hlavně proto, že stále více spolupracuje se zeměmi Evropské unie. Zlepšit jazykovou výbavu zaměstnanců chce třeba ministerstvo zemědělství, které za kurzy utratilo v posledních pěti letech nejvíce – v průměru 3,5 milionu ročně.

Výběr z médií: špatná výživa důchodců, ohrožení bezdomovci nebo žně prodejců přenosných počítačů

Číst článek

Mf Dnes

Výrazně roste počet dětí, které se nyní obracejí na Linku bezpečí, píše Mf Dnes. Za tři týdny v březnu ji požádalo o pomoc jen přes e-mail a chat více než 400. To je oproti loňsku nárůst o čtvrtinu. Nejhůře jsou na tom děti ze sociálně slabých rodin, pro které byla škola podle oslovené psycholožky Jany Divoké i úkrytem před rodiči. Na děti také špatně působí i situace, kdy rodiče přišli o práci a mohou se například častěji hádat.

Lidové noviny

Rady jak upravit stravování v době karantény poskytl Lidovým novinám vedoucí lékař oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice v Motole Petr Tláskal. Lidé by měli upravit jídelníček a dávat pozor na riziko obezity. Nestačí ale jen jíst více zdravých potravin, například cibuli nebo zázvor. Důležitá je pravidelná konzumace zakysaných mléčných výrobků, jogurtů nebo kysaného zelí. Ty totiž nejlépe pomáhají k udržení kondice ve střevním ekosystému. Při přípravě jídla by pak lidé měli nahradit živočišné tuky zarostlinné. Ke každému jídlu je také dobré přidat zeleninu nebo ovoce.

Deník

Nájmy v některých bytech v centru Prahy klesají na úroveň těch menších na její periferii. Deník zmiňuje třeba zařízenou garsonku u Národního divadla, za kterou teď majitel chce 13 000 měsíčně. Ceny padají díky opatřením kvůli koronaviru, službám typu Airbnb totiž ubyli turisté. Někteří majitelé doufají, že se turisté vrátí relativně brzy a byty nabízejí třeba jen na půl roku. Jiní volí větší jistotu – třeba na rok s možným prodloužením, nebo dokonce neomezeně.

Výběr z médií: propadlé osobní doklady, možné nasazení aktivních záloh a pravidla k práci z domova

Číst článek

Ekonom

Ze soudních sporů se stává byznys, píše týdeník Ekonom. Podle Světové banky jsou náklady na vedení sporu v Česku nadprůměrně vysoké, spolknou až třetinu vymáhané částky. Proto se začínají prosazovat firmy, které výdaje zaplatí, a účtují si za to podíl na zisku.

Hospodářské noviny

Pracovníci z průmyslu pomáhají zemědělcům s nedostatkem zaměstnanců, píšou Hospodářské noviny. Agenturní brigádníci, kteří kvůli zastavené průmyslové výrobě přišli na čas o práci tak pomáhají třeba ve chmelnicích. Ty totiž kvůli koronaviru přišly o tisíce brigádníků ze zahraničí. Například montéři ze Škody Auto teď pomáhají s ořezáváním chmele nebo montáží drátků, po kterých rostlina šplhá vzhůru. Automobilka, která až do 5. dubna zastavila provoz, dodala až dva tisíce zaměstnanců.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme