Výběr z médií: riziko klíšťové encefalitidy, nákup nemovitostí v Praze a letní utrácení v obchodech

V dalších týdnech by mohlo přibývat případů klíšťové encefalitidy, například na Vysočině aktuálně platí vysoké riziko, že si lidé z lesa přinesou klíště. Píše to úterní vydání deníku Mf Dnes. Praha zaplatila loni za nemovitosti rekordních 154 milionů korun. Informuje o tom deník E15. A Češi utrácejí v polovině roku více než před Vánoci. Všímají si toho Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíšťová encefalitida je v Česku na vzestupu, loni se nakazilo více než 700 lidí. Více případů bylo jen v Rusku.

Hygienici varují, že může přibývat případů klíšťové encefalitidy, píše deník Mf Dnes (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

E15

Praha rekordně utrácela za nemovitosti. Hospodaření magistrátu hlavního města se věnuje deník E15. Necelých 154 milionů korun město zaplatilo v loňském roce za nákup budov a staveb. To je mnohonásobně víc než v minulosti. Pro srovnání, předloni magistrátní odbor hospodaření s majetkem utratil za budovy méně než desetinu.

Kontrolní úřad našel v hospodaření generální inspekce řadu nedostatků. Vadilo jim i bezplatné ubytování

Číst článek

Nejvíce peněz šlo loni na odkup kostela svatého Šimona a Judy na Starém Městě. Za kostel magistrát zaplatit necelých sto milionů korun. Pražský radní pro majetek Jan Chabr (za TOP 09) deníku E15 řekl, že šlo o zdaleka největší investici.

Mf Dnes

V následujících týdnech a měsících by mohlo výrazně přibýt případů klíšťové encefalitidy. Varuje před tím deník Mf Dnes. Na Vysočině aktuálně platí vysoké až mimořádné riziko, že si lidé z pobytu v přírodě odnesou klíště. I přesto je v regionu počet případů klíšťové encefalitidy oproti předchozímu roku zatím třetinový. Krajští hygienici ale v souvislosti s touto závažnou chorobou evidují dvě úmrtí.

Podle deníku Mf Dnes jednou z příčin, proč počet případů klíšťové encefalitidy ani lymské boreliózy na Vysočině zatím příliš nestoupá, může být i nevlídné jarní počasí. To mohlo vést k nižší aktivitě klíšťat i pohybu lidí v přírodě. Dalším faktorem mohla být i platná protiepidemická opatření, která lidem omezovala klasické venkovní aktivity.

Hospodářské noviny

Objem transakcí platebními kartami byl v červnu větší než před Vánoci. Všímají si toho Hospodářské noviny. Češi minulý měsíc utráceli víc než v prosinci a mnohem více než z doby před pandemií. Do ekonomiky se tak vracejí peníze, které lidé během karantény a vládních restrikcí neměli kde utratit.

Filozof Petříček: Jsme zvláštní horda neurotiků, která se děsí toho, co je i co přijde. A zhoršuje se to

Číst článek

Banky v porovnání s rokem před pandemií evidovaly nárůst objemu karetních transakcí o více než pětinu. Hospodářské noviny píšou, že nejpatrnější rozdíl zaznamenaly e-shopy, u kterých se transakce skoro zdvojnásobily. Z toho nejvíce rostl online prodej potravin, který hlásí nárůst až o 300 procent. Lidé také utráceli v e-shopech pro zvelebování domů a zahrad.

Právo

Nelogický krok zpátky, katastrofa nebo nesmyslný přesun do aut – tak hodnotí mnozí lidé záměr Středočeského kraje zrušit vlakové spoje na některých železničních tratích v regionu. Píše to deník Právo. Kraj chce odvolat i spoje, které využívají stovky lidí denně. Ve spoustě takových vlaků průvodčí ani nestihne obejít cestující, aby zkontroloval jízdenky. Proti zrušení spojů už vznikla i petice.

Rozhodnutí Středočeského kraje by se dotklo například obyvatel Mšena. Starosta města Martin Mach Právu řekl, že zrušení několika spojů by byla katastrofa, a upozorňuje na rozpory mezi radními. Podle něj jeden slibuje pomoc a druhý současně připravuje konec trati.

Eliška Radinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme