Výběr z médií: riziko klíšťové encefalitidy, nákup nemovitostí v Praze a letní utrácení v obchodech

V dalších týdnech by mohlo přibývat případů klíšťové encefalitidy, například na Vysočině aktuálně platí vysoké riziko, že si lidé z lesa přinesou klíště. Píše to úterní vydání deníku Mf Dnes. Praha zaplatila loni za nemovitosti rekordních 154 milionů korun. Informuje o tom deník E15. A Češi utrácejí v polovině roku více než před Vánoci. Všímají si toho Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hygienici varují, že může přibývat případů klíšťové encefalitidy, píše deník Mf Dnes (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

E15

Praha rekordně utrácela za nemovitosti. Hospodaření magistrátu hlavního města se věnuje deník E15. Necelých 154 milionů korun město zaplatilo v loňském roce za nákup budov a staveb. To je mnohonásobně víc než v minulosti. Pro srovnání, předloni magistrátní odbor hospodaření s majetkem utratil za budovy méně než desetinu.

Kontrolní úřad našel v hospodaření generální inspekce řadu nedostatků. Vadilo jim i bezplatné ubytování

Číst článek

Nejvíce peněz šlo loni na odkup kostela svatého Šimona a Judy na Starém Městě. Za kostel magistrát zaplatit necelých sto milionů korun. Pražský radní pro majetek Jan Chabr (za TOP 09) deníku E15 řekl, že šlo o zdaleka největší investici.

Mf Dnes

V následujících týdnech a měsících by mohlo výrazně přibýt případů klíšťové encefalitidy. Varuje před tím deník Mf Dnes. Na Vysočině aktuálně platí vysoké až mimořádné riziko, že si lidé z pobytu v přírodě odnesou klíště. I přesto je v regionu počet případů klíšťové encefalitidy oproti předchozímu roku zatím třetinový. Krajští hygienici ale v souvislosti s touto závažnou chorobou evidují dvě úmrtí.

Podle deníku Mf Dnes jednou z příčin, proč počet případů klíšťové encefalitidy ani lymské boreliózy na Vysočině zatím příliš nestoupá, může být i nevlídné jarní počasí. To mohlo vést k nižší aktivitě klíšťat i pohybu lidí v přírodě. Dalším faktorem mohla být i platná protiepidemická opatření, která lidem omezovala klasické venkovní aktivity.

Hospodářské noviny

Objem transakcí platebními kartami byl v červnu větší než před Vánoci. Všímají si toho Hospodářské noviny. Češi minulý měsíc utráceli víc než v prosinci a mnohem více než z doby před pandemií. Do ekonomiky se tak vracejí peníze, které lidé během karantény a vládních restrikcí neměli kde utratit.

Filozof Petříček: Jsme zvláštní horda neurotiků, která se děsí toho, co je i co přijde. A zhoršuje se to

Číst článek

Banky v porovnání s rokem před pandemií evidovaly nárůst objemu karetních transakcí o více než pětinu. Hospodářské noviny píšou, že nejpatrnější rozdíl zaznamenaly e-shopy, u kterých se transakce skoro zdvojnásobily. Z toho nejvíce rostl online prodej potravin, který hlásí nárůst až o 300 procent. Lidé také utráceli v e-shopech pro zvelebování domů a zahrad.

Právo

Nelogický krok zpátky, katastrofa nebo nesmyslný přesun do aut – tak hodnotí mnozí lidé záměr Středočeského kraje zrušit vlakové spoje na některých železničních tratích v regionu. Píše to deník Právo. Kraj chce odvolat i spoje, které využívají stovky lidí denně. Ve spoustě takových vlaků průvodčí ani nestihne obejít cestující, aby zkontroloval jízdenky. Proti zrušení spojů už vznikla i petice.

Rozhodnutí Středočeského kraje by se dotklo například obyvatel Mšena. Starosta města Martin Mach Právu řekl, že zrušení několika spojů by byla katastrofa, a upozorňuje na rozpory mezi radními. Podle něj jeden slibuje pomoc a druhý současně připravuje konec trati.

Eliška Radinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme