Výběr z médií: kolony v Praze, dron na hašení požáru a nový primář ve Svitavách

V sobotním tisku se dočtete, že v Praze kvůli opravám stráví lidé v kolonách i o dvacet minut navíc. Píší o tom Lidové noviny. Elektrotechnická fakulta ČVUT představila dron na hašení požárů, informuje deník Právo. A nemocnici ve Svitavách se po dlouhé době podařilo najít nového primáře, píše Regionální deník. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

doprava, ilustrační foto

doprava, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidové noviny

Kvůli opravám na silnicích musí řidiči v Praze stát v kolonách i dvacet minut navíc. Píší to Lidové noviny. Část uzavírek má v pondělí skončit, přesto se řidičům moc neuleví. V příštím roce se k tomu přidá ještě oprava Barrandovského mostu, přes který denně projede zhruba 140 tisíc aut.

Příští rok budeme rekonstruovat Barrandovský most, proto opravujeme více silnic v Praze, říká Scheinherr

Číst článek

Právo

Dron s kapslí pomůže při hašení požáru - to je titulek sobotního Práva. Fakulta elektrotechnická ČVUT představila speciální dron, který dokáže lokalizovat požár a hasičům usnadnit práci při zásahu ve vícepodlažních budovách. Dron už hasiči otestovali při zásahu v opuštěném objektu. Studenti už pracují na vyspělejším prototypu.

Dron využívá senzory, umělou inteligenci a infračervenou kameru k tomu, aby detekoval požár. Díky speciálnímu mechanismu pak vystřelí do ohně půlkilovou kapsli s látkou, která je schopná snížit intenzitu plamenů - a to je při zásahu zásadní. Hasiči tím totiž získají čas. Mají pak možnost se dostat do vyšších pater budovy a zachránit lidské životy.

Regionální deník

Nemocnici ve Svitavách se po dlouhé době podařilo najít nového primáře. Informuje o tom Regionální deník. Funkce by se měl ujmout od listopadu. Místní nemocnice v poslední době zažívala krizi kvůli vlně odchodů lékařů. Příjmová ambulance dokonce některé dny zůstávala zavřená. Vedení nemocnice proto lékaře láká i na náborové příspěvky.

Péče o pacienty s covidem dala mladým lékařům zkušenosti. Nyní ji mohou započítat do praxe

Číst článek

Stále ale hledají lékaře na internu. Noví kandidáti přicházejí i ze zahraničí - převážně ze Slovenska. V regionu ale ordinují i lékaři z Ukrajiny, Itálie nebo Libanonu. Pro přijetí musí každý z nich zvládnout oborovou zkoušku v českém jazyce.

Mf Dnes

Mf Dnes láká na výlet po stopách Václava Havla z Trutnova. Patnáctikilometrová trasa s deseti zastávkami propojuje město s chalupou na Hrádečku, kam bývalý prezident s manželkou Olgou jezdil. S sebou si ale určitě nezapomeňte mobil. Aplikace Skryté příběhy si pro turisty připravila geolokační hru Olga a tajní. Na cestě jsou připravené úkoly, které mají za cíl víc přiblížit život Václava Havla před pádem komunismu.

Eliška Radinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme