Výběr z médií: vězni s koronavirem, soudy o náhrady škod a podezření na jihoafrickou mutaci v Česku
V úterním tisku se dočtete, že v českých věznicích je 500 vězňů nakažených koronavirem. Mf Dnes píše, že se většinou nakazí v práci. Podle Jana Hamáčka (ČSSD) se ti, kteří požádali o náhradu škody, budou muset o peníze soudit. Stojí to v dopise, který má k dispozici deník E15. Právo informuje, že laboratoře prověřují první podezření jihoafrickou mutaci covidu-19 v Česku. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Mf Dnes
V českých věznicích je přes 500 vězňů nakažených koronavirem a skoro 400 nemocných zaměstnanců. V rozhovoru pro úterní Mf Dnes to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová za ANO. Pro případ zhoršení situace podle deníku předjednala pomoc armády a policie.
Dán musí do vězení. Za covidových restrikcí kašlal na policisty, po výslechu utekl
Číst článek
Věznice jsou podle Benešové prostředí, kde se koronavirus šíří snáz. Dává to do souvislosti i s tím, že někteří vězni chodí do práce a právě tam se většinou nakazí. Jejich práce je ale třeba v potravinářství a odpadovém hospodářství nepostradatelná, a nebyla proto nijak omezená. Pracující vězni jsou ale pro snížení rizika šíření nákazy ubytováni odděleně, řekla ministryně Mf Dnes.
E15
Ti, kdo se cítí poškozeni vládními opatřeními a požádali si v minulých měsících o náhradu škody, se budou muset o peníze soudit. Píše to deník E15. Podle něj to napsal předsedům parlamentních stran ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD. Dopis má redakce k dispozici.
Hamáček v něm oznamuje, že na vnitro v polovině ledna dorazilo přes 400 žádostí o náhradu škody za 5,6 miliardy korun. Žadatelé vycházeli z krizového zákona, který vláda několikrát použila a který umožňuje odškodnění poskytovat. Jenže právníci najatí ministerstvem jsou jiného názoru.
Proto Hamáček v dopise konstatuje, že skutečným původcem případných škod nejsou jednotlivá opatření, ale sama globální pandemie covid-19. Pandemii koronaviru je podle ministra třeba vnímat jako takzvanou vyšší moc.
Hospodářské noviny
Čeští vojáci se stejně jako spojenci z NATO z Afghánistánu k 1. květnu nestáhnou. Hospodářským novinám to v rozhovoru potvrdil ministr obrany Lubomír Metnar za ANO. Tamní bezpečnostní situace tomu podle něj neodpovídá. Metnar ale nechtěl říct, jestli je možný návrat českých vojáků do Bagrámu, kde v minulosti střežili základnu.
Evropské země se snaží obrnit před mutacemi z Brazílie a JAR. Co o nakažlivějších variantách víme?
Číst článek
Ministr upozornil na to, že armáda má mandát na vyslání 405 vojáků do této mise. Teď je tam 50 českých vojáků. Ministr v rozhovoru také zopakoval, že podá demisi, pokud se armádě nevrátí druhá polovina z částky deseti miliard korun. Vláda je původně obraně škrtla výměnou za podporu státního rozpočtu od komunistů.
Právo a Lidové noviny
Jihoafrickou mutaci koronaviru zatím laboratoře v Česku nehlásí, píšou Lidové noviny. Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění ale podle Práva prověřuje první podezření. Mluvčí Státního zdravotního úřadu Klára Doláková deníku řekla, že laboratoř má podezření u dvou vzorků.