Výběr z médií: diplomacie v boji proti koronaviru, rozhovor se Zimou a změny v pražském metru

Čeští diplomaté hrají důležitou roli při shánění ochranných pomůcek proti koronaviru, píše server Aktuálně.cz. Páteční Hospodářské noviny přinášejí aktuální rozhovor s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Server Zdopravy.cz informuje o první soupravě pražského metra, ve které se změnilo uspořádání části sedaček. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje práci diplomatů v boji proti koronaviru za důkaz toho, že má Česká republika kvalitní diplomacii | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Aktuálně.cz

I když se v souvislosti s epidemií nejvíce mluví o ministerstvech zdravotnictví, financí či vnitra, za velkou pozornost stojí také čeští diplomaté. Upozorňuje na to server Aktuálně.cz. Diplomaté jsou při nakupování ochranných pomůcek velmi důležití, řekl serveru šéf týmu strategického nákupu na ministerstvu zdravotnictví Miroslav Doležal.

Pomáhají orientovat se ve složitých obchodních pravidlech jednotlivých zemí, z nichž mnohé zakázaly vývoz určitých druhů zboží. Tak se například podařilo získat jednorázové vývozní povolení pro zdravotnické roušky z Vietnamu. Podle sociálnědemokratického ministra zahraničí Tomáše Petříčka je tento příklad z Vietnamu jedním z mnoha důkazů toho, jak kvalitní diplomaty Česká republika má.

Hospodářské noviny

Vláda by už měla podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy vyhodnotit data a seznámit lidi s uceleným plánem. V rozhovoru pro Hospodářské noviny, který zveřejňuje server Ihned.cz, Zima tak vysvětluje, proč zkraje týdne adresoval vládě výzvu.

Uvedl v ní například, že pokračující zákazy mohou způsobit obrovskou vlnu nezaměstnanosti, sociálního zmaru a existenčních problémů pro statisíce lidí. Problémů, jejichž důsledky se budou řešit desetiletí.

Příliš otálet se zmírňováním omezení by byla chyba, tvrdí odborníci. Navrhují opatrné promořování

Číst článek

Zima v rozhovoru říká, že mu přístup vlády připadá nesystémový, že se navíc její jednotliví členové přes média dohadují, jak dál postupovat. To podle něj v lidech vyvolává nejistotu.

Zdopravy.cz

V první soupravě pražského metra se změnilo uspořádání části sedaček. Zatímco dosud má cestující sedět na samostatné sedačce proti dvojici cestujících, nově bude obličejem mířit do uličky. Upozorňuje na to server Zdopravy.cz.

Podle serveru je otočení sedaček o 90 stupňů nápadem náměstka pražského primátora pro dopravu Adama Scheinherra, který je zastupitelem za uskupení Praha sobě. Velká část cestujících si tak stejně sedá, jen se místo opěrky opírají zády o stěnu. Sedají si tak, i když je dvousedadlo prázdné.

Server cituje ze Scheinherrova faceboookového profilu, že v pilotní soupravě na trase A se takto sedačka upravila, aby se vyhovělo pohodlí cestujících. Na konci dubna se přidá ještě jedna takto upravená souprava, a pak se to vyhodnotí.

Julie Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme