Výběr z médií: imunita po těžším průběhu covidu-19 i zbytečný pronájem počítačů při volbách

Stát při volbách zbytečně proplácí desítky milionů za pronájmy počítačů. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny. Tématem Práva je transplantace kostní dřeně. Lidové noviny píší o tom, že těžký průběh nemoci covid-19 by mohl lidem zaručit následnou imunitu. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská zdravotnice odebírá vzorek pro test na koronavirus

Lidé, kteří měli těžší průběh nákazy koronavirem, by mohly být v následujících měsících proti tomuto onemocnění imunní (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Hospodářské noviny

Stát, který obcím ve volbách proplácí náklady, platí za pronájmy počítačů desítky milionů korun zbytečně. Všímají si toho pondělní Hospodářské noviny. Pravidla pro to, za jakou cenu je možné techniku vysoutěžit, totiž v Česku nejsou jasně daná a různé obce a města tak počítače a jiné příslušenství vysoutěží za odlišnou cenu.

Jak deník zjistil, třeba v Českých Budějovicích za počítačovou soupravu zaplatili víc než šest a půl tisíce korun. Pronájem 104 počítačových souprav je tak pro letošní krajské volby stál téměř 690 tisíc korun. V Děčíně za jednu soupravu zaplatili pětkrát méně.

5 porážek senátních voleb: Štěchův debakl, těsný mandát ANO i prohra politických matadorů

Číst článek

Obce a města si náklady za volby nechávají proplácet od ministerstva financí. Například Praha 7 si ale počítače půjčuje ze škol, ve kterých jsou zároveň volební místnosti. Stát tak městské části platí jen za lidi, kteří během voleb s počítači pracují.

Lidové noviny

Lidé, kteří prodělali těžší průběh nákazy koronavirem, by měli být v následujících měsících proti tomuto onemocnění imunní, píšou Lidové noviny. Virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ale upozorňuje, že nový typ koronaviru stále ještě není dostatečně prozkoumaný.

Sám odhaduje, že by imunita po nákaze mohla trvat půl roku až rok. Obecně se ale vědci shodují na minimálně tří měsíční imunitě.

Pět příběhů covidu. ‚O život jsem nebojoval, ale bylo mi hodně špatně,‘ popisuje Čtvrtníček

Číst článek

Poznatky o tří měsíční imunitě po těžším průběhu nákazy koronavirem se drží i nařízení ministerstva zdravotnictví. Podle těch platí, že lidé, kteří v posledních 90 dnech covid-19 měli, nemusí po kontaktu s nakaženým do karantény. Jak se ale v deníku dočtete, doživotní imunitu proti koronaviru vědci nepředpokládají.

E15

Technologické start-upy pomáhají restauracím při druhé vlně epidemie koronaviru zvýšit bezpečnost a udržet tak zákazníky. Tématu se věnuje E15. Lidé díky nim můžou v restauracích bezkontaktně nejen platit, ale i objednávat. Zároveň technologické firmy pracují na systémech, ve kterých by se zákazníci restaurací mohli registrovat a pomoct tak s případným trasováním kontaktů lidí nakažených koronavirem.

Právo

Ani dárci z celého světa nestačí. Takový je titulek deníku Právo, ve kterém najdete rozhovor s lékařem Petrem Sedláčkem z Transplantační jednotky Kliniky Hematologie a dětské onkologie pražské Fakultní nemocnice v Motole. Pro každého čtvrtého až pátého pacienta, včetně těch dětských, totiž lékaři nenajdou vhodného dárce kostní dřeně.

Zuzana Machálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme