Výběr z médií: odkládané operace se prodražují, dlouhé lhůty na Ústavním soudu i levné mléko

V pondělním výběru z médií se dočtete, že operace odkládané kvůli koronaviru se nyní prodražují. Zdravotní pojišťovny totiž neproplácí test na nemoc covid-19. Píšou to Hospodářské noviny. U Ústavního soudu podle Lidových novin v lednu ležely tři nerozhodnuté stížnosti staré čtyři roky. Přehled také ukázal, že šest soudců má na stole přes 100 nevyřízených stížností. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace odkládané kvůli pandemii koronaviru se teď prodražují (ilustrační foto) | Foto: skeeze | Zdroj: Fotobanka Pixabay

E15

Nadbytek srazil ceny mléka – všímá si toho deník E15. A podle něj za to můžou tři faktory. Mléko a výrobky z něj neodebíraly zavřené restaurace, kavárny a hotely. Také se částečně snížil vývoz, a protože je jaro, krávy víc dojí.

Nárok Hanzlíka na odškodnění za Asanaci není promlčen, uvedl Ústavní soud. Disident na jaře zemřel

Číst článek

Lidové noviny

U Ústavního soudu v lednu ležely tři nerozhodnuté stížnosti staré čtyři roky. Zjistily Lidové noviny. Data jim soud sdělil až poté, co se noviny obrátily na Úřad pro ochranu osobních údajů. Přehled také ukázal, že šest soudců má na stole přes 100 nevyřízených stížností.

Hospodářské noviny

Operace odkládané kvůli pandemii koronaviru se teď prodražují. Hospodářské noviny zaznamenaly, že je to kvůli testu na nemoc covid-19, které stojí zhruba tři tisíce korun. Zdravotní pojišťovny je ale neproplácejí.

Většina nemocnic, které Hospodářské noviny oslovily, testy hradí sama. Mají k tomu dva důvody: chrání tím svůj personál, ale i samotného pacienta. Pro toho by byly nemoc a operace najedou výraznou komplikací.

Neproplácení testů naštvalo například ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva. Podle něj to může vést k závažnému ohrožení dostupnosti péče, třeba při opakovaných a rozsáhlých karanténách v nemocnicích. Nemocnice v Plzni už za testy utratila zhruba šest milionů korun, motolská v Praze jedenáct milionů.

Už žádná umělohmotná brčka. Europoslanci podpořili zákaz jednorázových plastových výrobků

Číst článek

Respekt

Zpívejte, lidičky – vyzývá v jednom ze svých článků týdeník Respekt. S trochou nadsázky vysvětluje, proč zpěv pomáhá vyhrát nad splínem. Dokládá to závěry studií a ilustruje na příkladu Italů, kteří při celostátní karanténě společně zpívali z oken a na balkónech.

Výzkumy z posledních 20 let podle Respektu vysvětlují, proč byl i v minulosti zpěv oblíbený – například jako součást duchovních rituálů. Psychickému zdraví pomáhá tím, že snižuje úzkost a pomáhá z deprese. Posiluje i společenskou sounáležitost. Co se fyzického zdraví týká, zlepšuje kvalitu dechu a držení těla. Všechno dohromady pak vede k vyvolání euforie díky takzvanému. hormonu štěstí – endorfinu.

Reportér

Už jsi krmil žížaly? Ptá se v květnovém čísle měsíčník Reportér a radí, jak se v domácím kompostéru dát využít skoro 200 let starý objev Charlese Darwina. Žížaly tak i v bytě můžou účinně měnit bioodpad na substrát a tekuté hnojivo.

Podle dat Českého statistického úřadu je 51 procent komunálního odpadu vyprodukovaného v Česku biologicky rozložitelných. A Reportér zaznamenal i to, že ještě před dvěma lety ho skoro polovina končila na skládkách. Tam se z něj navíc uvolňují nebezpečné plyny. K lepšímu zpracování bioodpadu z domácností, které nemají například zahradu, se dá využít domácí vermikompostér.

Euro

Týdeník Euro se zabývá tím, jestli se má Evropa dál držet plánu na ekologičtější hospodářství, nebo na něj kvůli koronaviru zapomenout. A přestože letošek může být rokem s nejvýraznějším poklesem CO2 v dějinách (o více než 2000 milionů tun), Green Deal se při řešení dopadů krize bude nejspíš prosazovat.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme