Výběr z médií: zvýšený přístup do záznamu léků, zájem o české hotely a dražší odvoz popelnic

Zájem investorů o pražské hotely se výrazně zvyšuje, může za to především sílící cestovní ruch. Informují o tom Hospodářské noviny. Od května budou mít lékaři přístup ke všem údajům o lécích, které bereme, píše Deník N. Podle Deníku stát přitvrdí kvůli nelegální práci proti agenturám, které se snaží obcházet zákon. A Mf Dnes se věnuje podražení odvozu popelnic. Více v pravidelném výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacienti většinou neví, že jejich lékový záznam bude od června sdílený (ilustrační foto) | Foto: katicaj | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©

Deník N

Už za tři měsíce získají doktoři i lékárníci přístup ke všem údajům o lécích, které bereme. Má to zamezit škodlivým kombinacím léčiv, kritici se ale bojí zneužití citlivých dat. Ze záznamu léků se totiž dá vyčíst třeba i to, že je člověk HIV pozitivní nebo trpí duševní nemocí. Upozorňuje na to Deník N.

Lepší prevence rakoviny tlustého střeva. Ministerstvo zdravotnictví plánuje kolonoskopii zdarma od 50 let

Číst článek

Pacienti navíc většinou neví o tom, že jejich lékový záznam bude od června sdílený, jak píše Deník N. Pokud tedy člověk nechce, aby si lékaři a lékárníci prohlíželi historii jeho receptů, musí se aktivně ze systému odhlásit. Pacienti musí vyplnit formulář a poslat ho datovou schránkou nebo poštou, v tom případě je nutné podpis ještě nechat úředně ověřit. Od začátku ledna to podle Deníku N udělalo necelých 800 lidí.

Mf Dnes

Odvoz popelnic citelně podraží, píše Mladá fronta Dnes. České domácnosti totiž produkují stále víc odpadků. Každý Čech v domácnosti ročně vyhodí v průměru přes 500 kilogramů odpadků. Číslo navíc každý rok stoupá.

V roce 2018 Češi vyprodukovali dohromady víc než 5 a půl milionu tun odpadků. To je o desetinu víc než v roce 2009. Právě to vede k zvyšování poplatků za odvoz odpadu. Mladá fronta oslovila padesát měst napříč republikou. Zhruba dvacet jich potvrdilo, že ke zvýšení poplatku od letošního ledna přistoupilo.

E15

Cigarety zůstanou pro okolí toxické i potom, co je kuřák típne. Deník E15 to cituje ze studie amerických vědců z Národního institutu standardů a technologie. Ti zjistili, že 24 hodin od uhašení nedopalek dál uvolňuje do vzduchu škodlivé látky.

Tabákový byznys: Češi kupují víc výrobků na zahřívaný tabák, spotřeba klasických cigaret klesá

Číst článek

Výzkum amerických chemiků by podle deníku E15 mohl mít dopad také na způsob, jakým s nedopalky nakládáme, ať už ve veřejných prostorách, nebo třeba taky v popelnících automobilů. Škodlivost dopadů kouření bývá totiž zužovaná na klasické pasivní kouření nebo na chemikálie z kouře. Na nedopalky se doteď nikdo nezaměřil.

Deník

Kvůli nelegální práci stát přitvrdí proti agenturám. Tématu se věnuje regionální Deník. Pracovní agentury se budou nově muset pojistit pro případ, že nebudou moct z finančních důvodů vyplácet odměny z dohod o pracovní činnosti. Zpřísní se i požadavky na jejich majitele.

Některé pracovní agentury totiž podle regionálního Deníku přicházejí se stále novými způsoby jak obejít zákon. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto hodlá podmínky zpřísnit. Provozovatelé nebo vedoucí pracovních agentur budou nově muset být bezúhonní a nemít v historii pokutu za umožnění nelegální práce.

Hospodářské noviny

Zájem investorů o pražské hotely raketově roste. Stojí za tím mimo jiné větší cestovní ruch, ale také ochota majitelů hotely prodávat. Zatímco v roce 2019 investoři do nákupu dali okolo 4 a půl miliardy korun, loni to bylo už 13 a půl miliardy. Informují o tom Hospodářské noviny.

Zájem o české hotely je spojen s rostoucím cestovním ruchem. Ten v loňském roce dosáhl rekordních čísel. Česká města a obce navštívilo 22 milionů lidí. Z toho bylo 11 milionu cizinců. V Praze je obsazenost hotelů pátá nejvyšší v Evropě a ceny pokojů stále rostou, připomínají Hospodářské noviny. Zvýšený zájem investorů souvisí i s klesající rizikovostí z posledních let, kdy vznikal velký počet hotelů.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme