Výběr z médií: nezaplacené pokuty v Praze, lepek v potravinách a lov přemnožených divočáků

Někteří řidiči v Praze se vyhýbají placení pokut za parkování v takzvaných modrých zónách. Podle MF Dnes spoléhají na to, že je městské části nebudou řešit. Lepek je škodlivý pouze pro lidi s celiakií, vyřadit ho z jídelníčku zdravého člověka je neopodstatněné, informují Lidové noviny. Myslivci budou moct používat noktovizory a lovit více zvířat, píše Regionální deník. Více ze se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Lidové noviny

Lepku se vyhýbá čím dál víc lidí. Pro zdravé jedince je ale jeho vyřazení z jídelníčku neopodstatněné. Tématu se věnují sobotní Lidové noviny. Lékaři v listu potvrzují, že lidem, který nesnášejí lepek, může způsobit vážné zdravotní komplikace. Zdravým jedincům ale neškodí ani od malička.

‚Vážně mi za to ten dort stojí?‘ Britští vědci chtějí, aby byl na obalech údaj o cvičení

Číst článek

Vedoucí lékař oddělení léčebné výživy motolské nemocnice Petr Tláskal doporučuje, aby se lepek v malých dávkách dával dětem od 4 měsíců. Nejpozději pak před ukončeným sedmým měsícem věku. Podle Tláskala stačí ze začátku dva piškoty. Zároveň upozorňuje, že špatné zařazení lepku do běžné stravy se později může projevit právě v rozvoji celiakie. Kromě toho může mít dítě problémy s příjmem vitamínu B.

Právo

Školy za poslední školní rok přijaly přes 3 200 asistentů. Podle Práva jich je ve školství už přes 24 tisíc. Za poslední rok se asistentům zlepšily podmínky. Teď je financování asistentů nárokové a zlepšilo se jejich tarifní zařazení v tabulkách – jejich mzdy se pohybují mezi 23 až 30 tisíci korunami.

Počet asistentů ve školách se začal výrazně zvyšovat v roce 2016, kdy začala platit nová pravidla o inkluzi. Do především základních škol se v té době začali víc dostávat problémový nebo postižení žáci. Právě těm asistenti při výuce pomáhají. Na mateřských, základních a středních školách jich v té době bylo 13 300 - rok předtím jich bylo o tři tisíce méně.

Regionální deník

Divočáci se přemnožili, myslivci by mohli dostat nové možnosti k lovu. Počítá s tím připravovaná novela, píše Deník. Myslivci budou moct používat noktovizory, tedy zařízení pro lepší vidění za šera a za tmy. Navíc budou moct během noci lovit více druhů zvěře než doposud.

Resort zemědělství pomůže obnově lesů po kůrovcové kalamitě. Myslivci budou moct lovit více dní v roce

Číst článek

Novela mysliveckého zákona teď míří do připomínkového řízení. Změna je podle ministerstva potřeba, protože zvěř je nucená využívat noční aktivity. Přes den je totiž rušená pohybem osob nebo techniky v krajině. Ministerstvo chce taky zřídit nový elektronický systém Evidence myslivosti, který má nahradit dosavadní papírování a komunikaci spojenou s lovy.

Podle resortu bude obsahovat kompletní myslivecké plánování a informace o škodách, způsobených zvěři. Mimo jiné prý díky registru nebudou muset myslivci předkládat části ulovené zvěře jako důkaz odstřelu. Postačí elektronické hlášení.

Mf Dnes

V Praze odmítá platit pokuty za parkování skoro polovina řidičů. Podle Mf Dnes neplatiči v takzvaných modrých zónách sázejí na to, že úřady už dál nebudou pokutu řešit. A mají pravdu. Podle opozičního zastupitele Prahy 4 Tibora Vansy z Pirátů začala radnice správní řízení jen s 46 z více než 23 tisíc nezaplacených pokut. Ostatní městské části čísla neuvedly. Podle nich je ale správní řízení administrativně náročné.

mv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme