Výběr z médií: kauzy Metrostavu, zájem o průkazy na motorové čluny i více hodin informatiky ve školách

Kauzy společnosti Metrostav brzdí stavby dálnic. Firmě hrozí, že se nebude smět až šest let účastnit veřejných zakázek. Píše to pondělní Mf Dnes. Nejvíce zasažená oblast kůrovcem – České středohoří – se potýká i s dalším problémem. Regionální Deník popisuje, že z lesů mizí turistické značky. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metrostav | Zdroj: Profimedia

E15

Stále víc Čechů má zájem o průkazy na motorové čluny nebo sportovní lodě. Téma deníku E15. Podle údajů Státní plavební správy a ministerstva dopravy se letos i přes epidemii koronaviru do kurzů přihlásilo zatím přes 230 lidí. To je podobné jako v předchozích rekordních letech. Roste také poptávka po rekreačních plavidlech. Třeba sportovní lodě kvůli velkému zájmu zdražily až o 20 procent.

‚Střet zájmů u nich není relevantní.‘ Proč Agrofert dál inkasuje z Bruselu miliardy na přímých platbách?

Číst článek

Mf Dnes

Kauzy Metrostavu brzdí stavbu dálnic – to je titulek Mf Dnes. Kvůli dvěma případům hrozí stavební firmě, že se nebude smět tři až šest let účastnit státních zakázek. Metrostav je zatím nepravomocně odsouzen za korupci. Společnost už ale podala v několika veřejných soutěží nejvýhodnější nabídku a kvůli možným protestům konkurenčních firem se tak některé stavby můžou zpozdit. Situaci vyjasní až konečné rozhodnutí soudu.

Lidové noviny

Nákupní outletová centra chystají po uvolnění koronavirových opatření velké slevy. Podle Lidových novin totiž ve skladech obchodníků zůstalo kvůli pandemii až o 80 procent zimního oblečení víc než v předchozích letech. A právě z toho chtějí těžit outlety, které zboží prodávají s výraznou slevou, a zároveň tak chtějí nalákat víc zákazníků. Maloobchodní prodejny by se měly otevřít 10. května.

Dozvuky Vrbětic. ‚Případné sankce českou ekonomiku neohrozí, jen některé firmy,‘ říká analytička

Číst článek

Deník

Kvůli kůrovci mizí z lesů i turistické značky – všímá si toho regionální Deník. Lesníci totiž likvidují napadané stromy a právě na nich často může být barevné značení. Klub českých turistů, který je pravidelně obnovuje, teď proto v nejpostiženějších místech maluje turistické značky třeba na kameny nebo zbylé stromy.

Hospodářské noviny

Pětina škol od září přidá žákům až třikrát víc hodin informatiky. Chtějí se věnovat nejen základům programování, ale také robotice. Píšou Hospodářské noviny. Kvůli navýšení počtu hodin informatiky se ale v ostatních předmětech bude muset některé učivo škrtat. Část učitelů proto se změnami nesouhlasí.

Právo

Kvůli odmítání vakcinace hrozí návrat už vymýcených chorob – upozorňuje deník Právo. Třeba proočkovanost populace proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám od roku 2007 klesla o více než 14 procent. Podle lékařů by na očkování ale mohla mít pozitivní dopad epidemie koronaviru, kdy se víc lidí začíná znovu zajímat o vakcíny.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme