Výběr z médií: rušení škol v přírodě, nové lokomotivy Českých drah, druhy mraků na obloze

Epidemiologové nedoporučili školám, aby na podzim pořádaly pobyty v přírodě. Jejich rušení ale může být podle Lidových novin likvidační pro majitele ubytování. České dráhy chtějí pořídit lokomotivy s kombinovaným pohonem na baterie. Hledají až třicet strojů, píše server Zdopravy.cz. A Mf Dnes přinesla přehled zajímavých mraků, které je možné vidět na obloze v Česku. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cumulonimbus nad Zlínem. | Foto: Michal Bednář

Lidové noviny

Řada českých škol váhá s pořádáním podzimních škol v přírodě. Epidemiologové jim je totiž kvůli pokračující pandemii koronaviru nedoporučují. Rušení pobytů ale může být likvidační pro provozovatele ubytovacích areálů. Píšou o tom Lidové noviny.

Epidemiologická situace na Jihlavsku se zlepšila, lidé můžou odložit roušky v obchodech i MHD

Číst článek

Ubytovatelé jsou teď v nejistotě, přestože ředitelé škol zatím výlety příliš neruší. Všichni čekají na pokyny ministerstva zdravotnictví, které mají vyjít po 17. srpnu. Pokud by nakonec zájezdy opravdu zrušili, mnoho provozovatelů neví, jak by vraceli už zaplacené zálohy. Už na jaře se totiž někteří propadli s tržbami na nulu.

Zdopravy.cz

České dráhy chystají modernizaci svých vozů – a poprvé v historii plánují nakoupit lokomotivy s kombinovaným pohonem na baterie. Dočtete se o tom na serveru Zdopravy.cz. Dráhy chtějí pořídit až 30 nových strojů a jezdit s nimi budou jak v Česku, tak i v zahraničí.

Do svého vozového parku chtějí České dráhy nabrat například nové dieselové hnací lokomotivy – celkem mají zájem o deset. Poprvé v historii plánují pořídit i takzvané duální lokomotivy, píše server Zdopravy.cz. Ty kombinují provoz na elektřinu a buď na naftu, nebo na baterie. Na kolejích by jich mělo jezdit zhruba 20.

Mf Dnes

Letošní nebe nad Českem je bohaté na zajímavé mraky. Jejich různé druhy dodávají krajině nevšední atmosféru. A každý z nich navíc věští jiné počasí. Mf Dnes přinesla podrobný návod, jak se v jednotlivých druzích vyznat, jaké vzácné jevy můžete na nebi spatřit a taky jak je co nejlépe vyfotografovat.

Zlínem se přehnal oblak připomínající vlnu v moři. ‚Podobný mrak jsem v Česku neviděl,‘ řekl meteorolog

Číst článek

Mf Dnes píše, že pro letošní letní oblohu jsou typické takzvané šelfové mraky, které vypadají jako vlna blížící se k pobřeží. Podle fotografa Petra Lemberka se objevují při rychlém přechodu fronty, kdy z bouře vytéká studený vzduch a tlačí se do teplého. A s šelfovými mraky obvykle přichází déšť, silný vítr a blesky. Bouřky zase pocházejí hlavně z dešťové kupy.

Právo

V Říčanech u Prahy vzniklo během léta netradiční hřiště pro děti. Nenajdou v něm ale žádné houpačky a skluzavky, naopak se můžou prolézt mezi hromadami starých pneumatik, prken a trubek. Podle tvůrců hřiště se děti na takovém prostoru zabaví mnohem lépe a zároveň to rozvíjí jejich fantazii. Téma pro deník Právo.

Takzvané „Tvořivé hřiště“ vzniklo v areálu Říčanské hájovny a fungovat bude zatím během prvních tří srpnových týdnů. Podle jeho tvůrců má herní plocha rozvíjet dětskou představivost, nezávislost, manuální schopnosti a taky smysl pro spolupráci. Děti tu najdou vyřazené kusy nábytku, staré pneumatiky, prkna, trubky, ale taky vrtačky, pilky, kladiva a hřebíky.

Adéla Paruchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme