Výběr z médií: konec papírových rozhodnutí Nejvyššího soudu nebo technologie pro těžbu lithia

Páteční tisk nabízí jako jedno z témat, že Nejvyšší soud přestane vydávat rozhodnutí v tištěné podobě, jak poznamenávají Hospodářské noviny. Čeští vědci vyvinuli novou technologii pro získávání lithia, informuje E15. A Deník varuje před vánočními nákupy v zahraničí. Zdánlivě levná objednávka se může prodražit kvůli směnným kurzům. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostře sledované jednání zahájil v úterý ráno Nejvyšší soud v Brně.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu už jen elektronicky | Foto: Filip Jandourek

Hospodářské noviny

Rozhodnutí Nejvyššího soudu přestanou vycházet v tištěné podobě, připomínají páteční Hospodářské noviny. Sbírky nejdůležitějších rozsudků Nejvyššího soudu budou nově dostupné pouze v elektronické podobě. Centrální databáze rozsudků ale stále v Česku chybí. Změnit se to má od příštího roku.

Z nového zákona o státním zastupitelství zůstalo torzo. Měli bychom začít od začátku, říká Zeman

Číst článek

Nejvyšší soud je poslední z tří vrcholných soudních institucí, která přechází na výhradně elektronický systém. Ministerstvo spravedlnosti díky přechodu na čistě elektronické vydávání rozsudků ušetří ročně až 750 tisíc korun.

E15

Těžba lithia v Česku se opět přiblížila jeho získávání díky nové technologii, informuje E15. Technologii vyvinuli vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze ve spolupráci s několika firmami. Projekt podpořil grantem ve výši 112 miliony korun taky Evropský inovační a technologický institut. Díky tomu vzniknou dvě pilotní zařízení a na základě jejich účinnosti se definitivně rozhodne o případné těžbě.

Deník

Lidem využívajícím zahraniční e-shopy se může zdánlivě levný nákup prodražit, všímá si Deník. Důvodem je směnný kurz, který banky při těchto transakcích využívají, a který se liší od takzvaného středového kurzu stanoveného Českou národní bankou. Kupující ale o tom často nevědí, a proto si ani na tento problém nestěžují.

Deník své zjištění opírá o test firmy Patron Go. Banky si na směnném kurzu při nákupech přes internet v zahraničí účtovaly přirážku tři až pět procent. To se na ceně projeví zejména při velkých nákupech. Celková částka se tak může zvýšit až o stovky korun. Zbystřit by tak měli zákazníci zejména před Vánoci, kdy často nakupují dárky v zahraničí. Deník v této souvislosti zmiňuje například společnosti Amazon, eBay, Alibaba nebo AliExpress.

Čínský AliExpress otevřel u Madridu první prodejnu v Evropě. Lidé čekali před prodejnou i dva dny

Číst článek

Mf Dnes

Stavební firmy se obávají rozpočtového provizoria, informuje páteční Mf Dnes. To souvisí s plánovaným odmítnutím současného návrhu státního rozpočtu se schodkem 377 miliard na příští rok, který avizovala nastupující vládní koalice. Hlavní investoři v dopravě i tak věří, že investice ani výstavbu silnic a železnic to výrazně neovlivní.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza pro list zmínil, že firmy můžou bez rozpočtu pracovat jen s jednou dvanáctinou provozních výdajů. Problém by pro stavební společnosti znamenalo i pozdější sestavení nového rozpočtu. Nastupující vláda předeslala, že by měl vzniknout do konce března. V případě prodlevy by tak firmy nemohly začít stavět po zimní přestávce.

Právo

Páteční Právo si všímá plánované výpravy českého polárníka Petra Horkého na jižní pól. Po dosažení severního pólu a takzvaného Pólu chladu jde o třetí významný milník, který chce Horký pokořit. Jeho výprava by měla začít už v prosinci, a to navzdory koronavirové situaci, která ve světě panuje.

Vít Andrle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme