Výběr z médií: nové jídelníčky v českých nemocnicích, pokusy s jadernou fúzí a dražší cigarety

V českém tisku se ve středu dočtete, že české nemocnice poprvé od roku 1955 mění jídelníček pro pacienty. Píší o tom Lidové noviny. Vědci podle Deníku N pokročili v pokusech s jadernou fúzí. A kuřáci si budou muset od příštího roku připlatit za cigarety, informuje Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strava v českých nemocnicích by měla být pestřejší, barevnější, ale hlavně chutnější (ilustrační foto) | Foto: Bru-nO | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

E15

Subdodavatelé automobilek řeší, jak se vypořádat s tím, že nadnárodní korporace upouštějí od výroby malých vozů. Deník E15 upozorňuje, že mezi ohrožené společnosti patří i malé české firmy. Výroba malých aut v Evropě se přestává vyplácet kvůli chystaným emisním limitům.

Deník N

Vědci v kalifornském National Ignite Facility pokročili v pokusech s jadernou fúzí. Ta by mohla pomoci proti klimatické změně. Výzkumnicí po dobu několika sekund udrželi reakci, která spotřebovala jen o třetinu víc energie, než kolik jí vyrobila. Je to sice stále nevýhodné, ale odborníkům se podařilo 25krát předčit výsledky podobného experimentu z roku 2018. Tématu se věnuje Deník N.

Stravování v Česku? Mužům chybí vápník, hořčík a draslík, ženám železo a zinek, ukázal monitoring

Číst článek

Lidové noviny

České nemocnice poprvé od roku 1955 mění jídelníček pro pacienty. Strava by měla být pestřejší, barevnější, ale hlavně chutnější. Nový systém, se kterým přišlo loni v říjnu ministerstvo zdravotnictví, počítá s větší rolí nutričních terapeutů. Novou podobu stravování devět měsíců testovala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Tématu se věnují Lidové noviny

Hospodářské noviny

Za čtyři roky vzrostly učitelům platy zhruba o polovinu. Udržet jejich výši bude stát miliardy. To je titulek středečních Hospodářských novin. Připomínají, že ještě před čtyřmi lety patřily mzdy českých pedagogů k nejnižším ve vyspělých zemích OECD. Jen zvýšení v příštím roce vyjde na čtyři miliardy korun.

Právo

Kuřáci si budou muset od příštího roku připlatit za cigarety, a to až o šest korun za krabičku. Vyplývá to z propočtů, které pro deník Právo sestavil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Důvodem je růst spotřební daně, která od ledna zvýší ceny o čtyři koruny. Další dvě si přidají sami výrobci.

Tomáš Pacovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme