Výběr z médií: plat odvolaného ministra, vojenská školení ve Vyškově nebo změny na Úřadu práce

Odvolaný ministr Vladimír Kremlík (za ANO) bere dál plat členy vláda, ačkoli zvykem bývá okamžitý odchod z resortu, zjistila Mf Dnes. Regionální Deník se věnuje plánované změně na Úřadu práce, která by nezaměstnaným umožnila spojení s úředníky přes internet. Právo informuje o vojenském cvičení ve Vyškově, které povedou britští experti. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třicet expertů britské armády proškolí ve Vyškově české i zahraniční vojáky (ilustrační foto) | Foto: Jiří Šimeček | Zdroj: Armáda České republiky

Mf Dnes

Odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík dál bere plný plat člena vlády. Zjistila to Mf Dnes. Kremlík, který působil na ministerské pozici za hnutí ANO, si totiž od úřadu nechal poslat výpověď s dvouměsíční lhůtou. Bývá přitom zvykem, že ministr po odvolání prezidentem z resortu odejde ihned. Novinám se k tomu Kremlík nevyjádřil.

Havlíček nezrušil politické náměstky hned po nástupu, jak tvrdil Babiš. ‚Nešlo to jinak,‘ řekl ministr

Číst článek

Odvolaný ministr má teď kromě platu 173 tisíc měsíčně dál k dispozici i auto s řidičem. Mluvčí resortu František Jemelka Mf Dnes řekl, že ministerstvo postupuje podle zákoníku práce. Kremlík je teď takzvaně na překážce - to znamená, že mu zaměstnavatel nepřiděluje žádnou práci.

Takový postup, kdy ministr zůstává v resortu po svém odvolání je podle Mf Dnes raritou. Ministři mají po svém odchodu nárok na odchodné, pokud nevykonávají jinou ústavní funkci. To může být až pět měsíčních platů. Záleží jen na tom, jak dlouho dobu ve vládě stráví.

Deník

Nezaměstnaní už nebudou muset docházet na Úřady práce, s úředníky se spojí přes internet. Novinky si všiml Deník. Elektronicky by v blízké budoucnosti mělo být možné i přihlašování na rekvalifikační nebo jazykové kurzy.

Se změnou počítá ministerstvo práce a sociálních věcí. Návrh novely zákona o zaměstnanosti umožní taky to, aby se nezaměstnaní už nemuseli nahlašovat na úřadu v místě svého trvalého bydliště. Jít budou moct na pracoviště tam, kde skutečně žijí. Resort práce chce změnit taky systém rekvalifikací. Jejich důležitou součástí by se mělo stát jazykové vzdělávání, které podle ministerstva zvyšuje šanci na budoucí uplatnění nezaměstnaných. Pokud návrhy projdou na vládě a v parlamentu, začnou změny platit od roku 2022.

Generální ředitelka úřadu práce odchází z funkce, povede krajskou pobočku v Liberci

Číst článek

Právo

Třicet expertů britské armády proškolí ve Vyškově české i zahraniční vojáky. Píše o tom deník Právo. Pokračování dvacetileté spolupráce musí ale ještě schválit český parlament. Letos totiž vyprší dosavadní souhlas, platný vždy na pět let.

Původně se měli ve Vyškově školit čeští, maďarští a polští vojáci. Později se projekt rozšířil na všechny země Severoatlantické aliance, Evropské unie a země zapojené do programu Partnerství pro mír. Před třinácti lety pak český parlament povolil, aby kurzy mohli navštěvovat vojáci z Afghánistánu, Alžírska, Iráku, Maroka a Tuniska. Vláda chce letos tento okruh ještě rozšířit o příslušníky kosovské, jordánské a libyjské armády.

Kurzů se nejvíce zúčastňují Češi, kterých bylo za posledních pět let skoro čtyři stovky. Kromě přípravy velitelů se školitelé zaměřují na výcvik pro nasazení v mírových operacích.

Aktuálně.cz

Zájem lidí o vlastní studnu zůstává vysoký. Všimla si toho redakce Aktuálně.cz. Na serveru je návod, jak si pro vyhloubení vlastního zdroje vody zařídit všechny potřebné dokumenty. Vybudování studny může trvat i rok. Příslušné úřady jsou totiž jsou žádostmi žadatelů zahlceny.

Jan Nevola Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme