Výběr z médií: rekordní tržby dronů, neoblíbené učňovské obory a bobři na Vysočině

V pátečním výběru z médií se dočtete, že v Česku se čím dál víc prodávají drony. Kromě rekordních tržeb obchodníků dosahují maxima také pokuty za jejich nevhodné užívání, píše deník E15. Tématu učňovských oborů se zase věnují Hospodářské noviny. Dlouhodobě se na ně hlásí pouze 30 procent žáků, jedná se většinou o poslední možnou volbu dalšího studia. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchody v minulém roce zaznamenaly růst tržby za prodej dronů v desítkách procent | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Mf Dnes

Na Vysočině se po letech znovu daří bobrům evropským, všímá si páteční Mf Dnes. Hlodavci žijí například podél Sázavy, Jihlavy nebo Oslavy. Hlavně u těchto řek se nachází bobři v zimě, protože mají méně potravy, ničí stromy, staví hráze a tím ucpávají odtoky a přítoky rybníků. Jelikož je ale bobr chráněný, můžou si vlastníci takto poškozeného majetku zažádat u kraje o náhradu škody. Minulý rok proplatil kraj dvě takové žádosti ve výši zhruba 10 tisíc korun.

Až 50 tisíc majitelů dronů se bude muset zaregistrovat. Čeká je také složení zkoušky

Číst článek

E15

V České republice se prodává čím dál víc dronů, upozorňuje deník E15. Loni se jich prodaly desítky tisíc, a obchody tak zaznamenaly růst tržeb v desítkách procent. S větším zájmem o drony jsou ale spojené i pokuty za jejich nevhodné užívání. I ty loni překonaly rekord, celkově dosáhly 635 tisíc korun. To je o čtvrt milionu víc než v roce 2019.

Hospodářské noviny

Na učňovské obory bez maturity se dlouhodobě hlásí jen 30 procent žáků, píší Hospodářské noviny. Učiliště pro děti bývají často až poslední volbou a hlásí se na ně žáci s nejhoršími studijními výsledky. V Česku byl v roce 2018 společenský status učňovského vzdělávání jeden z nejnižších ze 14 evropských zemí, které studie sledovala. Horší to bylo už jen v Belgii a na Slovensku.

Právo

Vlastivědné vycházky ve skupinkách a s průvodcem teď v Brně nahradil internetový Brněnský architektonický manuál. Podle přílohy deníku Právo nabízí například trasy po stopách Adolfa Loose nebo vycházky za moderní architekturou do okolí hradu Špilberk. A obsahuje také databázi různých objektů od domů až po sochy.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme