Výběr z médií: pátrání po pravěké osadě, ocelářský průmysl v ohrožení a pomoc s testy na koronavirus

Páteční noviny přináší zprávy týkající se koronaviru, deník E15 píše o ohroženém ocelářském průmyslu v Česku, Deník N zase upozorňuje, že k testování se nově připojí vědecké laboratoře. V Mf Dnes se zase dozvíte o práci českých archeologů, kteří objevili nejstarší studnu na světě. Výběr médií pro vás sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba oceli (ilustrační foto)

Výroba oceli (ilustrační foto) | Foto: Ina Fassbender | Zdroj: Reuters

Mladá fronta Dnes

Po nálezu pravěké studny pod rozkopanou dálnicí u Ostrova nedaleko Vysokého Mýta se pokoušejí archeologové nalézt i stopy po osadě, jejíž obyvatelé nejstarší studnu na světě zřejmě využívali. V Mf Dnes o tom v rozhovoru mluví ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.

Jeho lidé nejstarší studnu na světě před dvěma lety vykopali. Peška uvádí, že při pátrání po pravěké osadě lze nasadit různé metody, například letecký průzkum či povrchový sběr jejích pozůstatků nebo studium starých map.

S povrchovými sběry a následným geofyzikálním průzkumem by se podle Pešky mohlo začít již letos. Měl by vyústit v odhalení odpadních jam či domů.

Právo

Regionální příloha Práva se věnuje chorobě, která nepostihuje člověka, ale víno. ESCA je houbová choroba napadající vinnou révu, při které je nakonec nutné mrtvý keř úplně odstranit. S prostředkem, který by ESCU mohl zastavit, teď přišel vinař z Moravského Žižkova na Břeclavsku.

Vinař se inspiroval ve Francii. Právě tam révu chrání vinaři postřikem z trichodermy, což je taky houba, ale na rozdíl od ESCY má keře vína chránit. Moravský vinař Jiří Maděřič Právu prozradil, že největším problémem vinné choroby je, že napadené keře s vínem odumřou a je pak potřeba je odstranit.

Koronavirus usmrtil přes 10 000 lidí. Česko je stále bez obětí, nakažených má 833, čtyři uzdravení

Číst článek

Deník N

Vědecké laboratoře se přidají k místům, která testují přítomnost koronaviru. Počet testů se tak zvýší. Píše to Deník N.

Testy na koronavirus v Česku denně podstoupí kolem 1,5 tisíce lidí a počet každý den roste. Na řadu zájemců se ale stále nedostává, připomíná deník. K nemocničním, státním i soukromým laboratořím se chtějí přidat vědci z českých univerzit a ústavů. Ve svých laboratořích mají biologové a biochemici přístroje, jimiž by mohli analyzovat tisíce vzorků denně.

E15

Po oznámeném zastavení výroby v automobilkách se na českou ekonomiku žene hrozba i z druhé strany výrobního řetězce. První potíže hlásí oceláři, píše deník E15.

Už v dubnu by podle odhadů Ocelářské unie mohli oceláři čelit až třetinovému propadu poptávky. Třinecké železárny mají problémy s exportem svých výrobků kvůli bezpečnostním opatřením.

Evropská komise schválila převzetí hutí ArcelorMittal společností Liberty House

Číst článek

Podle největší huti v Česku – ostravské Liberty Steel– přitom oním špuntem nejsou už jen samy hranice, ale i přístavy, kde chybí dostatek kontejnerů. Ostravská ocelárna byla také už donucena změnit režim výroby tak, aby minimalizovala počet přítomných zaměstnanců a kontaktů mezi nimi.

Současný vývoj je přitom pro celé tuzemské ocelářství o to složitější, že v posledních letech musí čelit kombinaci řady negativních faktorů. Ocelářská unie ve středu dopisem požádala ministerstvo průmyslu o rychlé přijetí sady opatření, která by českým hutím pomohla překlenout nejtěžší období, uvádí E15ka.

Julie Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme