Výběr z médií: pitná voda v ohrožení, možné vydání uprchlého Krejčíře a vzpomínka na Josefa Čapka

Česko prochází suchým obdobím, zásoby veškeré vody proto ubývají. O ohrožení pitné vody píše Mladá fronta Dnes. Jedním z úkolů pro nového náměstka na ministerstvu spravedlnosti Jana Kohouta je vydání uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře z Jihoafrické republiky do Česka. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Regionální deník vzpomíná na spisovatele a malíře Josefa Čapka.Více se dočtete v úterním výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu | Foto: Zbyněk Pecák / CNC | Zdroj: Profimedia

Deník N

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček z hnutí STAN pronajímá svůj byt přes platformy na krátkodobé pronájmy. Všímá si toho Deník N. Vedení Prahy přitom tyto služby, jako je třeba  Airbnb, kritizuje s tím, že nejde o sdílené bydlení, ale o běžnou živnost na úrovni hotelů. Podnikání přes digitální ubytovací platformy chce omezit, protože má negativní dopad na obyvatele Prahy.

Podle výpisu z katastru nemovitostí má náměstek primátora Petr Hlubuček v Praze několik nemovitostí. Kromě domu v městské části Lysolaje, kde je taky starostou, vlastní ještě dva byty. Jeden v pražských Holešovicích a druhý v ulici Masná v centru města.

Posilme práva majitelů bytů na obranu proti negativním vlivům Airbnb, žádá zastupitel Portlík

Číst článek

Právě tento byt je v nabídce přes platformy na krátkodobý pronájem. Sám Hluboček to oznámil na koaličním jednání Prahy. Deníku N pak vysvětlil, že chtěl byt původně pronajímat dlouhodobě, vhodného zájemce ale nenašel. Pronájem tak svěřil firmě, která v domě v Masné ulici krátkodobě pronajímá i další byty.

Mladá fronta Dnes

Pitná voda v Česku je v ohrožení. To je titulek Mladé fronty Dnes. Česko prochází suchým obdobím, zásoby veškeré vody ubývají, a její kvalita se tak může zhoršovat. A to se týká i pitné vody. Koncentrace jedovatých látek, které se v minulosti naředily, podle Mladé fronty Dnes zřejmě porostou. Se změnou klimatu se tak budou muset zvýšit i nároky na úpravny vody.

Jaká voda se nesmí v žádném případě do oběhu dostat, určují normy, které pocházejí z druhé poloviny 20. století a souvisí s nimi i hlavní metoda ověřování kvality vody. Používá se k ní manganistan draselný – známý jako hypermangan.

Pomocí něj chemici určují, jaké množství jakých látek voda obsahuje. Jenže hypermangan neobjeví zdaleka všechno. Většinu látek odhalí napůl a některé skoro vůbec. Mladá fronta Dnes proto píše, že je nutné přejít na nový a účinnější způsob kontroly.

Hospodářské noviny

Vydání uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře z Jihoafrické republiky do Česka – to je jeden z úkolů pro nového náměstka na ministerstvu spravedlnosti Jana Kohouta. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Bývalý ministr zahraničních věcí dvou úřednických vlád nastoupí jako politický náměstek ministryně Marie Benešové za hnutí ANO od března.

Čeští diplomaté prověřili podmínky Krejčířova vězení, na které si zločinec dlouhodobě stěžuje

Číst článek

Ministryně Benešová Hospodářským novinám řekla, že Krejčířovu žádost o návrat domů už bezpečností rada státu jednou vyhodnotila jako riziko. Soudy v Jihoafrické republice řeší taky další Krejčířovy kauzy, a proto nebyl důvod posílat ho zpět do Česka. Jihoafrický soud ale v březnu 2018 rozhodl, že Krejčíř do Česka vydaný být může. Konečné rozhodnutí je ale na jihoafrickém ministerstvu spravedlnosti.

Regionální Deník

Regionální Deník vzpomíná na malíře a spisovatele Josefa Čapka. Přesně před 75 lety ho nacisté odvezli do koncentračního tábora v Bergen-Belsenu, kde oficiálně zemřel na tyfus. Jeho žena Jarmila tomu ale nevěřila a vydala se po válce manžela do Německa hledat.

Spisovatel Emil František Burian jí měl podle Regionálního Deníku předat zprávu tlumočníka britské armády, který viděl Josefa živého ještě tři dny po skončení války. Jarmila svého muže ale nenašla.

Čapek, Kubíček, Kupka nebo Pasta Oner. Aukční dům Sotheby's draží díla českých umělců

Číst článek

Stopa Josefa Čapka mizí 25. února 1945 v táboře poblíž saského Bergenu, kam ho převezli nacisti poté, co prošel koncentračními tábory v Dachau, Buchenwaldu a Sachsenhausen, vyjmenovává Regionální Deník.

Poprvé Čapka z domova odvedli v září 1939. Použili proti němu novinové kresby z cyklu Ve stínu fašismu, malířské cykly Oheň a Touha, které vytvořil na protest proti mnichovské dohodě, a sérii karikatur s názvem Diktátorské boty. Ty se v Lidových novinách objevovaly před nacistickou okupací. Byly na nich kožené holínky drtící třeba hlavičky zuboženého davu, krajinu nebo zeměkouli.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme