Výběr z médií: lidé šířící koronavirus, žaloby církví kvůli vracení majetku a tendr na L-39

V pondělním výběru z médií se dočtete, že policie podle Lidových novin prověřuje osmnáct lidí, kteří měli vědomě šířit koronavirus. Soudy v současné době řeší 1400 žalob církví kvůli vrácení majetku, píše Právo. A státní podnik LOM Praha vypsal tendr na pronájem dvou až čtyř cvičných letounů L-39. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plošné testování v Praze

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Státní podnik LOM Praha vypsal tendr na pronájem dvou až čtyř cvičných letounů L-39. Píše o tom deník E15. Společnost chce letadla využívat do roku 2023 pro komerční výcvik, za pronájem by měla zaplatit zhruba 120 milionů korun.

Deník N

Několik českých nevladních organizací nesouhlasí s nominací Jaroslava Ungermana a Jarmily Dubravské do evropského výboru. To je téma pro pondělní Deník N. Kritikům vadí, že mají obsadit místa určená neziskovému sektoru. Oba už přitom ve stejném výboru byli - Ungerman zastupoval odbory a Dubravská podnikatele. A oba v něm v minulosti hájili velké zemědělské podniky.

Počet zemřelých u nás během epidemie nevybočil z normálu, potvrzují dosud nepublikovaná data

Číst článek

Mf Dnes

Více než polovina českých vývozců má kvůli koronaviru méně zakázek. Všímá si toho Mf Dnes. Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků se firmy potýkaly také s rušením projektů a zpožděním dodávek. Nejvíce by vývozcům pomohlo odpuštění plateb za zdravotní a sociální pojištění a podpora zaměstnanosti.

Deník

Lidé při výletech do přírody více používají navigaci v mobilu než papírovou mapu. Vyplývá to z ankety Češi v pohybu, kterou zveřejnil Deník. Podle mobilní navigace se orientuje více než polovina Čechů, papírovou mapu používá 22 procent dotázaných, jde hlavně o starší lidi. Osm procent respondentů pak mapu nepotřebuje vůbec. Průzkumu se zúčastnilo 3 000 lidí.

Lidové noviny

Policie prověřuje osmnáct lidí, kteří měli vědomě šířit koronavirus. To je titulek pondělních Lidových novin. Hrozí jim až osm let vězení. Trest je přísnější, protože se šíření nakažlivé nemoci dopustili v době nouzového stavu. Nejvíc takových případů měla policie v Moravskoslezském kraji.

Hospodářské noviny

Ministerstvo financí se staví zdrženlivě k vydávání poukazů na dovolenou, které mají motivovat Čechy k trávení prázdnin v Česku. Šéfka resortu pro místní rozvoj Klára Dostálová za hnutí ANO přitom už v březnu na začátku koronavirové krize ujišťovala, že celoplošné vouchery podporu ministerstva financí mají. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Podle resortu financí by rozdávání poukazů mohlo vést ke zdražení ubytování.

Zdanění církevních náhrad? ‚Rozhodnutí Ústavního soudu je konečné,‘ říká bývalý ústavní soudce

Číst článek

Právo

Soudy v současné době řeší 1400 žalob církví kvůli vrácení majetku, o který přišly za komunistického režimu. Informuje o tom pondělní Právo. Církve se na soudy obrátily poté, co dostaly od státu na svou žádost zamítavou odpověď. Státním institucím přitom zbývá k projednání jen několik desítek žádostí.

Euro

Česko vyváží do zahraničí statisíce speciálních telefonů pro seniory nebo nevidomé. Informuje o tom týdeník Euro. Firmy Aligator a BlindShell vyrábějí tlačítkové mobily s jednoduchými funkcemi. Uživatelé tak můžou přístroje ovládat například pomocí diktování nebo gest. Orientaci v domácnosti jim usnadňuje skenování QR kódů.

Gabriela Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme