Výběr z médií: nové posudky na otravu řeky Bečvy, rostoucí ceny bytů a nedostatek čipů

V českém tisku se v pondělí dočtete o nových znaleckých posudcích, které se zaměřují na otravu řeky Bečvy. Podle nich je na vině společnost Energoaqua, píšou Hospodářské noviny. Mf Dnes informuje o rostoucích cenách bytů a nemovitostí i mimo velké metropole. Na vesnicích a v menších městech vyhledávají bydlení především mladé páry a bezdětní. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po otravě Bečvy uhynuly tuny ryb. Archivní foto | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Hospodářské noviny

Podle zjištění dvou znaleckých posudků otrávily Bečvu jedy uniklé z rožnovské čističky Energoaqua. Píšou o tom Hospodářské noviny. Energoaqua je podle odborníků, kteří posudky sepsali, viníkem zejména na základě porovnání vzorků odebraných z řeky v době havárie a těmi přímo z čističky. Oba totiž shodně obsahovaly šestimocný chrom, který se u jiných potenciálních zdrojů znečištění řeky neobjevil. Posudky jsou neveřejné.

Šéf inspekce k otravě Bečvy: Máme roli obětního beránka, který to zpackal. A to prostě není pravda

Číst článek

Mf Dnes

Ceny bydlení dál rostou i mimo velká města, upozorňuje Mf Dnes. Lidé se často za bydlením do menších měst nebo vesnic vydávají zejména kvůli vysokým cenám domů a bytů v metropolích. Jsou navíc ochotni za prací do větších měst dojíždět stále dál. I v menších městech ale ceny nemovitostí podle deníku rostly podobně jako ve městech, za posledních deset let zhruba o dvě třetiny.

E15

Nedostatek čipů a rostoucí poptávka po nich zvyšují hodnotu jejich výrobců. Akcie některých firem se a poslední rok zhodnotily o 67 %, všímá si pondělní deník E15. Poptávka po polovodičích sice během pandemie krátkodobě poklesla například v automobilovém průmyslu, v oblasti výpočetní a mobilní techniky ale dál rostla.

Lidové noviny

V České republice přibývá žen zaměstnaných v oblasti IT, informují Lidové noviny. Může za to i pandemie koronaviru, která u žen zájem o obor informačních technologií zvýšila. Nejvíc žen se pro zaměstnání v této oblasti podle neziskové organizace Czechitas rozhodne ve věku od 31 do 45 let. Zpravidla jde o ženy s několikaletou praxí z jiných oborů, které například hledají nové zaměření po návratu z mateřské dovolené.

Trh s automobily stagnuje. Na vině jsou především zavřené továrny v jihovýchodní Asii a nedostatek čipů

Číst článek

Regionální Deník

V českých obcích roste zájem o radary pro úsekové měření rychlosti. Píše o tom Regionální Deník. V polovině letošního roku evidoval Český metrologický institut 180 radarů a další měřené úseky se podle něj chystají. Před třemi lety jich přitom bylo 118. Rostoucí počet úsekových radarů v Česku potvrdil deníku i ředitel institutu Jiří Tesař. Podle něj jich je ale stále výrazně míň než zařízení měřících okamžitou rychlost vozidla.

Právo

Nevyvedená sezona, dokonce jedna z nejhorších v posledních letech. Tak podle deníku Právo hodnotí letošní houbařskou sezonu milovníci hub po celé republice. Mykologové to odůvodňují sušším počasím a častějším větrem, což ovlivnilo podmínky v lesích. Zlepšit by se navíc situace neměla ani na podzim.

Vít Andrle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme