Výběr z médií: právo na opravu, komplikace kvůli kontrolám na hranicích i dražší hypotéky

V českém tisku se v úterý dočtete, že Evropská unie se chystá zavést právo na opravu. Jeho cílem je ochránit spotřebitele v případě, že se mu výrobek rozbil po uplynutí záruční doby, píše regionální Deník. Zavedené kontroly na hranicích s Německem podle Hospodářských novin dusí byznys. Způsobují kolony, kvůli kterým se zpožďují dodávky zboží a někteří pracovníci vůbec nevycestují. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavedené kontroly na hranicích s Německem dusí byznys. Kvůli přísným kontrolám, které zapříčinily desetikilometrové kolony (na snímku), se totiž zpožďují dodávky zboží, někteří pracovníci se pak do země nedostali vůbec | Foto: Vojtěch Hájek | Zdroj: ČTK

Mf Dnes

Virus alkohol, Čechy teď ničí pití – tak zní název titulního článku úterní Mf Dnes. Ta připomíná, že se u lidí v době pandemie zvýšila spotřeba alkoholu. Oproti minulým letům je tak například tradiční akce suchý únor pro Čechy náročnější než obvykle. Počet lidí, kteří se pravidelně alespoň jednou týdně napijí většího množství alkoholu, vzrostl během pandemie o 60 procent.

Koronavirus komplikuje i léčbu alkoholiků. Osobní setkání nejsou možná, řada lidí se k pití vrací

Číst článek

Lidové noviny

Aby předešli přeplněným vlakům, posilují kraje veřejnou dopravu, dočtete se v úterních Lidových novinách. Týká se to hlavně spojů v oblíbených turistických destinacích. Vlaky nebo autobusy tak budou častěji jezdit třeba v Jeseníkách nebo v Beskydech. Právě do moravských hor se v posledních dnech hrnou návštěvníci.

Hospodářské noviny

Zavedené kontroly na hranicích s Německem dusí byznys, dočtete se na titulní straně pondělních Hospodářských novin. Kvůli přísným kontrolám, které zapříčinily desetikilometrové kolony, se totiž zpožďují dodávky zboží, někteří pracovníci se pak do země nedostali vůbec. Podle deníku to může mít dopad na českou ekonomiku, která je právě na Německu závislá.

E15

Hypotéky letos zdraží, všímá si úterní deník E15. Průměrné sazby by u nich měly stoupnout až ke třem procentům. Za nárůstem je ekonomika oslabená koronavirem i rizikovost klientů, kteří v nejisté době mohou být pro banky riskem. Úrokové náklady bank na financování hypoték v únoru vyšplhaly na maximum od začátku pandemie. Loni přitom sazby účtované zájemcům o půjčku klesaly, v prosinci se pak dostaly na bezmálá tříleté minimum.

Kazítko není jen jedna součástka, na kterou ukážeme prstem, popisuje zakladatel projektu Opravme Česko

Číst článek

Regionální Deník

Evropská unie se chystá zavést takzvané právo na opravu, informuje o tom úterní regionální Deník. Jeho cílem je ochránit spotřebitele v případě, že se mu výrobek rozbil po uplynutí záruční doby. Cílem je mimo jiné zamezit plýtvání zboží. Podle iniciativy Opravme Česko se polovina spotřebičů rozbije krátce po uplynutí záruky. Německé studie pak zjistila, že každý Evropan ročně vyprodukuje koupí neopravitelného zboží 120 kilogramů odpadu.

Právo

Češi sepisují více závětí, není to ale kvůli covidu, informuje o tom úterní Právo. Loni nechali u notářů lidé zaevidovat bezmála 24 tisíc závětí, meziročně o několik set víc. Stále více lidí pak nechce, aby se po nich dědilo podle zákonné posloupnosti.

Kryštof Šimek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme