Výběr z médií: Vývoj záchranných robotů, rostoucí popularita elektromobilů a úspěch české čtvrti v USA

Vědci z ČVUT testují v Moravském krasu futuristická vozítka, která mají v budoucnu pomoci při záchranných akcích. Všímá si toho deník Právo. Lidové noviny upozorňují na seznam míst, která podle amerických úřadů tvoří tamní identitu: dostala se mezi totiž také čtvrť Malé Čechy v Omaze ve státě Nebraska. Češi už si zaregistrovali přes čtyři tisíce elektromobilů, píše Regionální deník. Více se dočtete ve výběru médií, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ elektromobil

ČEZ elektromobil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Právo

Vědci z ČVÚT testují v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu drony, elektrická minivozítka a taky robotické pavouky. V budoucnu pomůžou lidem, kteří uvízli v jeskyních v těžko přístupném terénu nebo horníkům v zasypaných dolech. Roboti umí identifikovat nejen lidi, ale například i jejich mobily nebo helmy. Více o futuristických vozítkách, které zachraňují životy, v sobotním vydání Práva.

Lidové noviny

Čtvrť Little Bohemia v Omaze v americkém státě Nebraska zařadily tamní úřady na seznam míst, která tvoří americkou identitu. Všímají si toho Lidové noviny. Takzvané Malé Čechy vybudovali čeští emigranti z Rakouska-Uherska uprostřed Spojených států amerických na konci 19. století. Zařazení na prestižní seznam by mohlo pomoci s postupným obnovením lokality.

‚Efektivně využitelné vozidlo.‘ Pražská policie nasadí příští týden do provozu 20 elektromobilů

Číst článek

Regionální deník

V Česku jsou už přes čtyři tisíce registrovaných elektromobilů. Skoro třetinu řidiči zapsali v prvním pololetí letošního roku. Za stejnou dobu odčerpali z nabíjecích stanic společnosti ČEZ přes milion kilowatthodin. To je stejně jako za celý rok 2018. Zvyšující se popularitě elektromobilů se věnuje Regionální deník.

Nejvíce jsou elektromobily oblíbené v hlavním městě. Právě tam eviduje ČEZ hned pět svých nejvíce vytížených dobíječek. Řidiči nejčastěji přijíždí v bezplatném tarifu, ale pokud už platí, jejich typická útrata je něco přes 300 korun. Mezi regiony elektromobilita táhne nejvíce v Olomouci.

Naopak téměř nulový odběr hlásí podle Deníku odlehlá odběrová místa v pohraničí, třeba v Bohumíně nebo v Prachaticích. Zajímavé je také zjištění Deníku, že o nákupu elektromobilu uvažuje osm procent jeho čtenářů. Hned dvě třetiny dotázaných ale vůbec netuší, kde by ve svém okolí měli hledat nabíjecí stanici.

Jan Bílek, Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme