Výběr z médií: Češi tráví více času v hospodách, nelegální čerpadla v potocích a drogy na letišti

Deník E15 se ve čtvrtek věnuje tomu, že Češi tráví v restauracích nebo obchodních centrech více času než před začátkem koronakrize. Výjimkou je Praha. Mf Dnes píše o tom, že v Česku jsou až tisíce nelegálních čerpadel v potocích a řekách. Mají je tam lidé s nemovitostmi v okolí. Právo pak upozorňuje, že Národní protidrogová centrála se více zaměří na letiště. Více se dočtete ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dejvická Nádražka

Češi tráví v restauracích více času než před koronakrizí. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Češi tráví v kavárnách, restauracích a obchodních centrech víc času než před koronakrizí, průměrně o 16 procent. Píše o tom deník E15, který zanalyzoval data společnosti Google. Nedaří se ale Praze. Tam je podle dat návštěvnost takových podniků naopak o 12 procent nižší než v lednu. Google shromažďuje data od uživatelů, kteří na svém účtu povolili sledování polohy. Za období před koronakrizí považuje firma prvních šest týdnů tohoto roku. Lidé chodí nejčastěji do hospod nebo obchodních center třeba v Jihočeském kraji, kde v červenci přibylo v podnicích o polovinu více lidí než na začátku roku.

Pražské restaurace jsou na tom po koronaviru nejhůře, říká šéf firmy s pokladními systémy

Číst článek

Deník

Potravináři letos očekávají propad prodejů zmrzliny. Dočtete se o tom v Deníku. Důvod? Opatření proti šíření koronaviru a omezený počet turistů v zemi. Snížení produkce se bude letos zřejmě týkat hlavně točené zmrzliny. Minulý rok byl pro zmrzlináře rekordní. Podle Potravinářské komory každý Čech spotřebuje ročně průměrně čtyři litry zmrzliny. Loni to ale bylo skoro 6,5 litru.

Mf Dnes

V Česku můžou být až tisíce nelegálních čerpadel v potocích a řekách. Na problém se zaměřila Mf Dnes. Čerpadla do vodních toků ukládají hlavně majitelé nemovitostí v okolí řek. Neodborně instalovaná zařízení bez povolení ale můžou způsobit zranění lidem nebo zvířatům. Mf Dnes právě připomíná případ ze začátku tohoto týdne, kdy na Příbramsku zemřeli dva muži a dítě po zásahu elektrickým proudem. Důvodem bylo rozbité čerpadlo v rybníce. Podle odhadů úředníků čerpá vodu z nádrží nebo vodních toků 60 až 80 procent nemovitostí, které stojí na březích.

Lidové noviny

V Česku roste počet lidí, kteří chtějí vystudovat prestižní zahraniční školu na dálku, jedno z témat Lidových novin. Titul z univerzity v Oxfordu nebo Cambridge může uchazečům o práci výrazně ulehčit. Na dálku se ale dají studovat jen některé obory. Odborníci se podle Lidových novin shodují, že lidé chtějí vystudovat online prestižní školy stále častěji. Třeba rektor pražské Unicorn University Jan Čadil listu řekl, že online forma výuky bude v příštích desetiletích v určitých oborech dominovat a to i na středních školách.

Hospodářské noviny

Starší lidé šetří vodou kvůli penězům, mladší z přesvědčení. Tak zní titulek článku, který najdete ve čtvrtečních Hospodářských novinách. Ty vycházejí z výzkumu agentury STEM/MARK. Podle něj spořiví lidé nad 60 let omezují sprchu na maximálně tři minuty. Mladší generace si naopak užívají sprchování bez omezení. Když už se rozhodnou vodou šetřit, tak je to kvůli ekologii.

Právo

Detektivové z Národní protidrogové centrály se více zaměří na pašeráky, kteří převáží drogy letadly. Zjistil do deník Právo. Případů pašování nelegálních látek totiž narůstá. Loni jich celníci na pražském letišti Václava Havla zachytili více než tisíc, což bylo o zhruba o stovku víc, než v předchozím roce. Policisté doteď vlastní protidrogovou jednotku na letišti neměli. Její vznik by měl pomoci v mezinárodním boji s drogami. Hlavní roli s odhalováním nepovolených látek na letišti má Celní správa.

Jan Nevola Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme