Výběr z médií: rozšířená péče o děti, napadení auditu Evropské komise a vysoké platy manažerů

Rozšířená péče o děti po rozvodu rodičů je v Česku stále častější. Informují o tom Hospodářské noviny. Česko chce soudně napadnout audit Evropské komise, podle kterého je premiér Andrej Babiš (ANO) i dál ve střetu zájmů. Deníku N to řekl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. A platy manažerů velkých firem a bank zůstaly navzdory pandemii koronaviru vysoké. Píše o tom deník E15. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozšířená péče o děti je v Česku stále častější, píší Hospodářské noviny (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hospodářské noviny

Soudy nařizují rodičům stále častěji rozšířenou péči. Píší o tom páteční Hospodářské noviny. Jde o model, kdy dítě po rozvodu sice zůstane bydlet jen s matkou nebo otcem, druhý rodič má ale možnost vídat dítě mnohem častěji, než u klasické výlučné péče.

Praha otevře centrum odlehčovacích služeb pro děti s postižením. Má ulevit vyčerpaným rodičům

Číst článek

Výlučná péče s takzvaným rozšířeným stykem může vypadat třeba tak, že je dítě s rodičem, u kterého nebydlí, jednou za dva týdny na prodloužený víkend. K tomu se také mohou vídat i v ostatních týdnech, například s přespáním. V takovém rozsahu může péče vypadat skoro stejně, jako když je dítě v té střídavé a má oficiálně dva rovnocenné domovy, mezi kterými se přesouvá, popisují Hospodářské noviny.

Mf Dnes

Deník Mf Dnes upozorňuje na podvody při registraci k očkování proti nemoci covid-19. Jeho redaktorka využila inzerátu na sociálních sítích a získala tak potvrzení o tom, že je zaměstnancem České zemědělské univerzity a taky speciální kód, díky kterému se teď akademici můžou přednostně nechat naočkovat. Univerzita už začala případ prošetřovat.

Policie zatím žádný takový podnět nemá. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová uvedla, že resort není kontrolním orgánem a že za zneužití kódu nenese zodpovědnost.

Deník

Odborníci na blesky z Českého hydrometeorologického ústavu zkoumají zvláštní úkaz, který v neděli v noci rozzářil oblohu nad částí východních Čech. Jak připomíná regionální Deník, jas doprovázel i ohlušující rachot. Ten byl slyšet v místech vzdálených i desítky kilometrů. Nejspíš šlo o silný blesk.

Odlet za studiem, přání rodičů, nedopatření. Vakcíny pro dospělé dostává čím dál víc dětí

Číst článek

Přiklání se k tomu i Tomáš Prouza z Amatérské meteorologické společnosti. Podle něj se nad Třebechovicemi pod Orebem utvořila v daném čase bouřka. A jedním z možných vysvětlení úkazu proto je, že šlo o mohutný bleskový výboj.

Deník N

Česko chce soudně napadnout audit Evropské komise, podle kterého je premiér Andrej Babiš (ANO) i dál ve střetu zájmů kvůli koncernu Agrofert. Jenže podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka teď stát nemá co žalovat. V rozhovoru pro Deník N řekl, že by Česko muselo komisi požádat o proplacení některé dotace zpochybněné auditem a pak zažalovat odmítnutí.

Takový postup je ale podle Smolka, který zastupuje Česko u Soudního dvora Evropské unie, spojený s jedním rizikem. Mohlo by se stát, že unie Česku zcela zastaví proplácení peněz z unijních fondů, řekl náměstek Deníku N v rozhovoru.

E15

Platy manažerů velkých firem a bank v Česku zůstaly navzdory pandemii koronaviru na milionových úrovních. Dočtete se to v deníku E15. Týká se to přitom i společností, na jejichž výsledky měla vliv krize vyvolaná nemocí covid-19, ale i dalšími faktory.

Deník E15 ale zároveň upozorňuje, že se na výplatních páskách top bankéřů může špatný koronavirový rok projevit se zpožděním, protože se v odměnách odrážejí i výsledky z předchozích let.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme