Výběr z médií: česká družice do vesmíru, kutilství v době pandemie a zdravý spánek

Český satelit vynese do kosmu společnost Space X. Družice bude zkoušet systém pro přesné určení pozice na obloze, píše MfDnes. Na Liberecku v Lužických horách se daří vlkům, zajímá se Regionální deník. Deník Právo se věnuje nepravidelnosti zdravého spánku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak na zdraví spánek radí v sobotním vydání deník Právo. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

MfDnes

Ještě letos se do kosmu vydá další český satelit. Podle Mladé fronty Dnes ho tam vynese raketa Falcon 9 společnosti Space X. Družice bude mít například malou kameru pro detailní snímání povrchu země. 

Už druhý satelit, který vznikl ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu, bude zkoušet i systém pro přesné určení jeho pozice na obloze. Družice bude mít například malou kameru pro detailní snímání povrchu země. Jak MfDnes řekl mluvčí ústavu Daniel Zeman, podobných služeb může v budoucnu využít spousta různých zákazníků. Zemědělcům, lesníkům nebo vodohospodářům, ale i těm, kteří zkoumají změny klimatu, zajistí podrobný přehled o daném území. Družice ale bude mít v sobě i zařízení sledující, jestli - a případně jak moc - se ve vesmíru vypařují lepidla z jednotlivých součástí satelitu.

‚Naším vzorem je bin Ládin.’ U soudu s bývalým pražským imámem a jeho rodinou rozhodly nahrávky

Číst článek

LN

Domácí kutilové jsou v době koronavirové krize na vzestupu. To je téma Lidových novin. Kutilství se v dnešní době navíc přesouvá taky do virtuálního prostoru. Třeba pomocí 3D tiskáren a počítačů.

Zvýšený zájem o kutilství v poslední době pozoruje i šéfredaktor magazínu Udělej si sám Milan Ježek. A to hlavně podle čtenářských ohlasů. Důvodem podle něj je mimo jiné to, že lidé většinu pracovního dne tráví u počítače a ve volném čase tak vyhledávají manuální práci. Kutilství se ale liší v městech a na vesnicích. Na venkově lidé častěji tvoří podomácku z ekonomických důvodů nebo z rodinné tradice. Naopak ve městech se lidé kutilstvím spíš snaží zastávat udržitelný způsob života, srovnávají Lidové noviny.

Regionální deník

V Libereckém kraji se daří vlkům. Všímá si toho Regionální deník. Ten dodává, že ochránci z hnutí Duha v zimě zaznamenali novou čtyřčlennou smečku v Lužických horách. Další vlci jsou i v Českém ráji nebo v Podbezdězí.

Tam přišli už v roce 2014 a podle Miroslava Kutala z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně to byla první potvrzená smečka v Česku. V okolí Ralska se podle Regionálního deníku vlci dlouhodobě množí, loni tam fotopasti zachytily čtyři mláďata. Další osídlená místa jsou ale i ve větší blízkosti hranic. Ostatně do Česka se tyto psovité šelmy dostávají z Německa a ze západního Polska.

Právo

Deník Právo radí, jaká pravidla zajistí člověku zdravý spánek. Mnoho lidí je totiž podle listu nedodržuje. A to se může podepsat i na jejich zdraví. Je například jedno, jestli chodíte spát brzo, nebo pozdě. Důležité ale je do postele zalehnout každý den ve stejnou dobu.

Muži umírají na covid-19 častěji. Vědci zjišťují, zda při léčbě pomůžou ženské hormony

Číst článek

Jako ideální doba spánku se často uvádí 8 hodin, to ale nemusí platit pro každého. Specialistka spánkové medicíny doktorka Jana Vyskočilová v deníku Právo vysvětluje, že potřeba spánku je velmi individuální. Zatímco někdo dlouhodobě nepotřebuje víc než 5 hodin spánku denně, jiný naopak potřebuje víc než 8 hodin. Neplatí, že by nedostatek odpočinku v noci šlo nahradit odpoledním šlofíkem. Tělo totiž přes den nevyrábí melotonin - takzvaný spánkový hormon. I proto třeba lidem pracujícím ve směnném provozu hrozí víc zdravotních komplikací.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme