Výběr z médií: větší pravomoci pro strážce přírody a hledání nových jmen pro modernizované noční vlaky

V sobotním tisku se dočtete, že strážci přírody v chráněných krajinných oblastech požadují po vládě větší pravomoci proti vandalům, informuje o tom Mf Dnes. Většina nejcennějších obrazů na českém trhu je ve sbírkách bohatých soukromníků, všímá si Regionální deník. České dráhy modernizují noční vlaky, hledají pro ně nová jména a vyzývají k pomoci cestující, píše server Zdopravy.cz. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Šumava | Foto: Filip Jandourek

Mf DNES

Strážci přírody požadují po vládě větší pravomoci, aby pohlídali chráněné krajinné oblasti před vandaly. Upozorňuje na to sobotní MF Dnes. Strážci například nemůžou zastavit člověka v motorovém vozidle, přestože v chráněném prostoru nemá co dělat.

Počty skřivanů polních klesají. Ornitologové je mapují v Beskydech

Číst článek

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) sdělil, že ministerstvo připravuje novelu zákona, která počítá s tím, že strážci dostanou – podobně jako policisté – možnost stavět řidiče všech motorových vozidel. Například čtyřkolek nebo motorek, aut ale taky třeba lodí. Podle ministra se bude Poslanecká sněmovna konkrétními úpravami zákona zabývat v září.

Právo

Záchranáři ohrožených zvířat z Jaroměře úspěšně dokončili odchov napůl osiřelých čápů, píše sobotní Právo. Trojice zdravých čápat vzlétla z hnízda v Mladých Bukách na Trutnovsku na konci minulého týdne. Od holátek je vychoval jejich čapí otec – ovšem s velkou pomocí jaroměřských záchranářů.

Regionální deník

Drtivá většina nejcennějších obrazů na českém trhu je ve sbírkách bohatých soukromníků. Tuzemské galerie totiž nemají kvůli malým rozpočtům šanci nabídnout vyšší cenu. Všímá si toho sobotní Regionální deník. Například expozici „Snící rebelka“ s obrazy malířky Toyen by bez soukromníků ani nešlo sestavit.

České dráhy mění jízdní řády. Novinkou jsou spoje z Plzně, na jihu Čech a Moravy ale dojde k omezením

Číst článek

Velkou část této kolekce, uvádí Regionální deník, tvoří díla zapůjčená ze soukromých sbírek. Novinám to řekl soudní znalec, který se specializuje na české malířství devatenáctého a dvacátého století. A také majitel aukční síně Martin Kodl. Podle něj je situace stejná i v případě Františka Kupky nebo Jana Zrzavého.

Zdopravy.cz

České dráhy letos modernizují většinu nočních vlaků ze svého vozového parku. Hledají pro ně nová jména. S tím jim můžou pomoci i cestující. Informuje o tom server Zdopravy.cz. Část modernizace zahrnuje vybudování nových zásuvek pro cestující, a taky více toalet a sprch ve vlacích. Dráhy za ni zaplatí skoro 140 milionů korun.

Podle mluvčího společnosti Roberta Pagana pokryjí tyto peníze náklady na rozsáhlou obnovu interiéru u devíti souprav. V nich budou opraveny lůžka, dál taky poškozené obložení v interiérech. Přibydou vnější informační tabule, které na těchto starších soupravách dosud nebyly. A dráhy slibují, že peníze půjdou i na stabilizaci WiFi signálu.

Celkem budou ale opravy dražší než těch 140 milionů. Dráhy totiž modernizují ještě dalších devět lehátkových vozů z jiné řady. Celkem společnost provozuje 30 lůžkových a lehátkových souprav.

Jan Bílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme