Výběr z médií: boom solárních elektráren, náhradní výživné a lázně odmítající poukazy od ministerstva

Češi mají čím dál větší zájem o solární elektrárny. Stojí za ním hlavně klesající cena potřebné technologie. Informuje o tom týdeník Ekonom. Hospodářské noviny varují, že velké lázně zřejmě budou odmítat poukazy, které od ministerstva dostali zdravotníci. Mf Dnes připomíná, že od července mohou samoživitelé žádat o náhradní výživné. Více si můžete přečíst ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely (ilustrační foto)

Česko zažívá boom domácích solárních elektráren. Ilustrační foto | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, F5ZV, Wikimedia Commons

E15

Ekonomický deník E15 v pondělí píše o výzkumech vysokých škol a jejich uplatnění v praxi. Univerzity s nimi totiž i podnikají. Například Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity začala chovat speciální kapry se zvýšeným obsahem omega3 mastných kyselin. Ty prospívají lidskému tělu a díky tomu je po nich poptávka. Fakulta tak kapry prodává přes řetězec i ve vlastním obchodě.

Stát nerozděluje peníze vysokým školám tak, aby pomáhal jejich rozvoji, uvádí Nejvyšší kontrolní úřad

Číst článek

Kapr prý vypadá a chutná stejně jako kterýkoli jiný. Rozdíl je v krmení, díky kterému maso omega3 mastné kyseliny obsahuje. Na výzkumu několik let s fakultou spolupracoval také Institut klinické a experimentální medicíny. Výsledkem je, že se ryby přikrmují vedle obilovin rovněž řepkovými nebo lněnými oleji, píše E15.

Ekonom

Česko zažívá boom domácích solárních elektráren. To je titulek týdeníku Ekonom. Píše, že za větším zájmem je hlavně klesající cena potřebné technologie. Podle dat Solární asociace si Češi loni nainstalovali zhruba 6300 nových solárních elektráren. Drtivou většinu z toho – skoro 5000 – tvořila střešní fotovoltaika na rodinných domech.

Souhrnná kapacita těchto malých solárů je zhruba 22 a půl megawattu, to je skoro dvojnásobný nárůst oproti roku 2019. Jak jsme řekli v úvodu, klesla cena technologie. Za posledních deset let se souhrnné náklady na výrobu takto získané elektřiny snížily podle týdeníku na desetinu původní hodnoty. A zájem o solární energii roste i v důsledku legislativních požadavků.

Hospodářské noviny

Velké lázně zřejmě odmítnou zdravotníky, kteří u nich budou chtít uplatnit poukaz osm tisíc korun od ministerstva zdravotnictví. Všímají si toho Hospodářské noviny. Ty zjistily, že lázním, například Františkovým nebo lázním Luhačovice, stát kupony neproplatí. Už teď totiž narážejí na limity státních podpor.

Velká část lázní nepřijímá státní vouchery přes cestovní kanceláře. Někde je neberou ani od lidí

Číst článek

Podle evropských pravidel nesmí pomoc pro jednu firmu přesáhnout v přepočtu zhruba 45 milionů korun za tři roky. Do limitu spadají skoro všechny podpory, jako jsou Covid gastro nebo Covid ubytování, ze kterých už lázně pomoc čerpají. Ministerstvo pro místní rozvoj navíc do stejné kategorie pomoci řadí i poukazy, které na podporu lázeňství rozdalo v minulosti.

Šlo o 200 tisíc kuponů na čtyřtisícovou slevu, které si lidi mohli stáhnout na internetu. Některé lázně tak musely poukazy odmítat už koncem minulého roku.

Mf Dnes

Mf Dnes se ve svém článku věnuje takzvanému náhradnímu výživnému, o které budou moci samoživitelé žádat od července. Podle deníku půjde o alimenty zhruba za 24 tisíc dětí. Pokud úřad práce dávku schválí, stát zaplatí dlužné výživné a od druhého rodiče bude částku vymáhat. Pro získání dávky musí žadatel doložit, že situaci aktivně řeší.

Úřady práce při podání žádosti budou požadovat doklad, že samoživitel podal návrh na exekuci nebo že běží soudní výkon rozhodnutí. Samozřejmostí je, že rodič musí mít pravomocný rozsudek o výživném, tedy rozhodnutí soudu, kolik peněz dětem náleží od druhého rodiče.

Pak je také potřeba doklad, že je dítě nezaopatřené, a informace o návrhu na exekuci včetně spisové značky. O náhradní výživné musí rodič případně žádat každé čtyři měsíce.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme