Výběr z médií: zájem o kontejnerové stavby, senioři platí online a slovník mizejícího jazyka

Zvýšené poptávky po kontejnerových stavbách využil maďarský fond, který koupil již třetího českého výrobce. Téma pro Hospodářské noviny. Pandemie koronaviru přinutila platit více online i české seniory, píše deník Mf Dnes. A český lingvista zpracovává deník zapomenutého jazyka A Fala, kterým mluví lidé v koutě západního Španělska, popisuje Deník N. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čech píše slovník mizejícího jazyka A Fala, uvádí Deník N (ilustrační foto) | Foto: stock exchange

Hospodářské noviny

Maďarský fond v Česku koupil už třetího výrobce obytných kontejnerů, píšou Hospodářské noviny. Poptávka po modulárních stavbách loni rostla i kvůli pandemii koronaviru. Kontejnery využívají například odběrová místa v nemocnicích.

Ministerstvo zdravotnictví nepochopilo zadání, kritizuje Babiš specifikace na nákup testů do škol

Číst článek

Maďarský fond Oriens za poslední čtyři roky postupně spojil tři české výrobce obytných kontejnerů pod společnost Moravia Containers. Jako poslední letos v únoru přibyla firma Contimade. Vznikla tak skupina s obratem přes jednu a půl miliardy korun. Maďaři jsou tak podle Hospodářských novin jedničkou na českém trhu modulárních staveb.

Mf Dnes

Senioři platí víc online, dočtete se v deníku Mf Dnes, podle kterého je k tomu přinutila pandemie koronaviru. Počet lidí, kteří nakupují věci online a platí za ně elektronicky, se zvedá s každou další uzávěrou ekonomiky.

Česká spořitelna Mf Dnes poskytla statistické údaje o transakcích. Ty ukazují, že nákupy na e-shopech placené kartou rostly vždy skokově v měsících, kdy byla tuzemská ekonomika nejvíce uzavřena.

Deník N

Čech píše slovník mizejícího jazyka. To je titulek Deníku N. Španělský jazyk A Fala, kterým mluví jen čtyři tisíce lidí, mapuje lingvista Miroslav Valeš z Technické univerzity v Liberci. Jazyk zatím nemá žádný slovník ani oficiální gramatiku.

Každou minutu použijí lidé na světě 2,8 milionu roušek. Vědci žádají jejich třídění a další recyklaci

Číst článek

Jazykem A Fala mluví lidé v odlehlém koutě západního Španělska. Lingvista Miroslav Valeš s nimi vede debaty o gramatice třeba i v hospodě. Původně jazyk pokládal za dobře prozkoumaný a jedné ze svých studentek doporučil, aby se na něj poptala na univerzitě v Salamance. Tam ale zjistila, že o něm akademici skoro nic neví, popisuje Deník N. Naopak vstřícní byli samotní mluvčí. Valeš se do Španělska vypravil a jazyk se za půl roku naučil.

E15

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) využila pro zákon o dostupném bydlení schvalovací kličku. Informuje o tom deník E15. Místo toho, aby zákon Dostálová předložila do meziresortního řízení, dala jej přímo do sněmovny. Návrh se tak vyhnul připomínkám od legislativců a vlády.

Dostálová totiž využila existujícího návrhu zákona koaliční ČSSD o veřejně prospěšných společnostech bytových, který je už ve sněmovně a čeká na druhé čtení. Ve čtvrtek k němu spolu s předkladatelem zákona Janem Birkem (ČSSD) nahrála takzvaný komplexní pozměňovací návrh. Ten je ve skutečnosti zcela novým zákonem, vysvětluje deník E15.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme