Výběr z médií: rostoucí zájem o svatby, kompenzace podniků kvůli válce a velká poptávka po zájezdech

V českém tisku se v sobotu dočtete, že zájem o svatby po dvou letech koronavirové pandemie roste, zvedají se však i ceny za obřady. Píše to Mf Dnes. Lidové noviny informují o kompenzacích podniků od státu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Starší lokomotivy budou nahrazeny, uvádí Deník. A podle Práva je letos poptávka Čechů po zájezdech enormní. Více se dočtete v sobotním výběru z médií Radiožurnálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatební koordinátoři jsou v Česku čím dál populárnější

Náklady za svatební obřady rostou | Foto: Pexels | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Mf Dnes

Po dvou letech koronavirových omezení roste zájem o svatby, lidé ale za ně taky víc zaplatí. Všímá si toho Mf Dnes. Lidé tak mají často problém s rezervací termínů, a to i když začnou svatbu i hostinu plánovat s předstihem. Výjimkou tak nejsou obřady ve všední dny. Kvůli prodražení pak lidé volí spíš komornější svatbu i hostinu, aby ušetřili.

Lidové noviny

Výběr z médií: spor společnosti ČEZ a Polska, ochrana whistleblowerů a zájem o privátní značky řetězců

Číst článek

České podniky zatím čekají na kompenzace od státu kvůli ekonomickým dopadům ruské agrese na Ukrajině. Píšou o tom sobotní Lidové noviny. Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo s Evropskou komisí vyjednat dotace přes takzvaný dočasný krizový rámec. Podnikatelské svazy ale žádné konkrétní podmínky dosud neznají. Ministerstvo přislíbilo, že odhad podniků, na které se budou kompenzace vztahovat, představí do konce května.

Firmy se potýkají se zdražováním plynu, pohonných hmot nebo elektřiny. Na některé z nich dopadají taky protiruské sankce. Lidové noviny připomínají průzkum mezi členy Svazu průmyslu a dopravy z poloviny dubna. Podle něj mají rostoucí ceny energií velký dopad na 40 procent podniků, 17 procent z nich dokonce označilo problémy jako fatální.

Deník

Starší motorové lokomotivy postupně zmizí z českých železnic. České dráhy totiž chystají modernizaci vozového parku, aby starší soupravy nahradily ekologičtějšími a bezpečnějšími. Informuje o tom Deník. První modernější lokomotivy by mohly na koleje vyjet nejdřív v roce 2023. Vyřazené modely pak budou vystavené v železničním muzeu na Rakovnicku.

Právo

Zájem o zájezdy po Česku i v zahraničí je letos podle cestovních kanceláří a agentur enormní. Podle sobotního Práva je největší zájem o pobyty na řeckých ostrovech, v Tunisku nebo v Egyptě. V České republice pak dominují Krkonoše, Lipno, jižní Morava nebo lázeňská města. Zejména u leteckých zájezdů - a to i u těch zaplacených - ale musejí lidé počítat s tím, že kvůli rostoucím cenám pohonných hmot můžou ještě doplácet.

Vít Andrle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme