Výběr z médií: spor o Trdlo, nelegální odpad z Německa a část hotelů obnoví provoz až na jaře

Městský soud v Praze odročil jednání o ochranou známku Trdlo, kterou podle jejího majitele neoprávněně používají dvě firmy. Téma pro Hospodářské noviny. Podle zjištění deníku Mf Dnes se do Česka dostává nelegální odpad z Německa a Itálie. Změnit to má nový zákon. Část hotelů znovu otevře až na jaře, píše deník E15. Kvůli koronavirovým opatřením se jim nevyplatí obnovit provoz. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královská cesta, trdelník

Firmy si zaregistrovaly jen ubrousky, ne trdelník, a to až po zahájení sporu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mf Dnes

Do Česka se nelegálně dováží odpad z Německa nebo Itálie - tématu se věnuje Mladá fronta Dnes. V první polovině letošního roku odhalila Inspekce životního prostředí 460 tun odpadu z ciziny. Změnit to má nový zákon, který připravuje Ministerstvo životního prostředí.

Plastový koloběh. Mladí architekti z Brna mění odpad z kaváren a restaurací na nábytek

Číst článek

Odpad z Evropy se dřív levně vyvážel do Číny. Situace se ale změnila v roce 2018 - Čína totiž zpřísnila podmínky pro kvalitu odpadu, který je možné do země přivézt. Vývozci tak začali hledat nové možnosti a podle zjištění Mladé fronty Dnes končí nelegální odpad právě v Česku.

Skládkování je v tuzemsku totiž levnější než v zemích, odkud odpad pochází. Například loni navezli polští pašeráci do skladu Starém Městě u Frýdku-Místku 650 tun nelegálního odpadu. Jeho likvidace vyšla na 15 milionů korun.

E15

Část hotelů znovu otevře až příští rok na jaře. Jak zjistil deník E15, hoteliérům se kvůli koronavirovým opatřením nevyplatí provoz obnovit. Nejhorší situace je v Praze, větší zájem turistů naopak zaznamenaly hotely v lázeňských městech nebo na horách.

Zavřená je přibližně třetina hotelů ve městech. Provozovatelé jsou totiž závislí na zahraničních turistech nebo konferencích, řekl deníku E15 prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Tržba za jeden pokoj a den byla v červenci v přepočtu 340 korun - to je meziročně o více než 1 500 korun méně. Podle Stárka se hotely na ceny před koronakrizí dostanou až v roce 2023.

Lidové noviny

Lékaři můžou vyšetřovat pacienty na dálku častěji - píšou to Lidové noviny. Některé zdravotní pojišťovny totiž proplácí úkony tzv. telemedicíny. Konzultace přes telefon nebo video mají ale přísná pravidla - lékař musí být během hovoru fyzicky v ordinaci a pacienta mít v dlouhodobé péči.

Vrtání zubů i antibiotika. Datový novinář získal své lékařské záznamy za deset let, dostal ale i cizí

Číst článek

Videokonzultace hradí celkem šest pojišťoven - mezi nimi například Vojenská zdravotní pojišťovna ČR, Oborová zdravotní pojišťovna nebo Revírní bratrská pokladna. Naopak Všeobecná zdravotní pojišťovna telemedicínu zatím neproplácí.

Podmínkou je, že lékař pacienta dobře zná a je jeho ošetřujícím lékařem, vysvětluje pro Lidové noviny prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friedrich. Konzultace se může uskutečnit dvakrát za měsíc, doplňuje Friedrich. Výjimkou jsou lékaři, kteří ordinují v ohnisku koronaviru.

Hospodářské noviny

Městský soud v Praze odročil jednání o používání ochranné známky Trdlo. To je téma pro Hospodářské noviny. Majitel ochranné známky Petr Boček žaluje firmy D.M.J a Staropražské tradiční trdlo, které podle něj název několik let zneužívají.

Boček si název trdlo pro pečivo původem z Rumunska nechal zaregistrovat v roce 2004. Jak zjistily Hospodářské noviny, konkurence zapsala svoje výrobky až poté, co na ni Boček podal žalobu.

Navíc firmy zaregistrovaly pod názvem Trdlo jen papírové ubrousky, nikoliv samotné trdlo. Podle Bočka tak společnosti poškozují jeho jméno a požaduje, aby obě společnosti přestaly ochrannou známku používat.

Právo

Producenty biopotravin koronavirová krize téměř nezasáhla. Píše o tom deník Právo. Tržby farmářů během pandemie klesly o pět až dvacet procent ve srovnání s běžným stavem. Podle Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO se totiž lidé v době nouzového stavu začali více zajímat o složení potravin. Zájem o bioopotraviny v Česku roste, v roce 2018 se jejich celková spotřeba vyšplhala na 4,4 miliardy korun. Meziročně tak stoupla o 33 procent.

Gabriela Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme